Konsekwentnie przełamana hegemonia
XII edycja Feliksów Warszawskich za ubiegły sezon to sukces teatru pozainstytucjonalnego. W dwóch kategoriach zwyciężył Teatr Konsekwentny - pisze Agnieszka Rataj w Życiu Warszawy.
Konkurs Feliksów od lat budzi sporo zastrzeżeń, posądzeń o zachowawczość jury i obracanie się w tym samym kręgu nominowanych i nagradzanych. W tym roku najwyraźniej jury postanowiło więc zaskoczyć wszystkich i przełamać hegemonię teatrów instytucjonalnych. - Większość z państwa tu zebranych pewnie nawet nie widziała naszego przedstawienia - mówiła Anna Smołowik nagrodzona za debiut w "Kompleksie Portnoya" zrealizowanym w Teatrze Konsekwentnym.
Nagroda dla Anny Smołowik jest w pełni zasłużona. Aktorka brawurowo wcieliła się bowiem w spektaklu Konsekwentnych w kilka różnych ról, dominując na scenie nawet głównego bohatera Aleksa Portnoya. Jednak jej zaskoczenie było niczym w porównaniu z odczuciami Aleksandry Popławskiej i Adama Sajnuka, którzy wygrali z tak pewnymi kandydatami do nagrody w kategorii reżyserii jak Jerzy Jarocki czy Iwan Wyrypajew.
Nagroda w wysokości 25 tysięcy to oszałamiająca suma dla teatru działającego od lat nieco na wariackich papierach, uzależniającego swój repertuar od kolejnych dotacji przyznawanych na konkretne projekty przez Biuro Kultury. - Możemy państwu obiecać, że te pieniądze, dla nas niewyobrażalnie wielkie, przeznaczymy na realizację kolejnego przedstawienia - mówiła Aleksandra Popławska. A Adam Sajnuk zadedykował Feliksa wszystkim teatrom niezależnym działającym w Warszawie.
Po tylu latach nagrody przyznawanej głównie w kręgu głównych publicznych scen stolicy, mamy wreszcie oczekiwany przełom i dostrzeżenie działalności warszawskiego offu. I nawet jeśli jury z czystej przekory wobec wszystkich krytyków zdecydowało się na tak zaskakujący werdykt - cieszmy się razem z Konsekwentnymi. Swoją działalnością w pełni na to zasłużyli.