Mrożek bez ograniczeń!
Cały rozpoczynający się w czwartek sezon teatralny nowohucka Łaźnia Nowa postanowiła zadedykować Sławomirowi Mrożkowi.
Nie chodzi o to, że wszystkie łaźniane premiery i wydarzenia będą związane z Mrożkiem. Jego opowiadania będą jednak powracały przez cały rok pod wspólnym tytułem "Dziś są moje 80. urodziny". Tak, tak - opowiadania, nie dramaty.
- Z dramatami i rysunkami Mrożka mierzyliśmy się już wielokrotnie. A przy okazji zawsze dotykaliśmy opowiadań, ocieraliśmy się o nie - opowiada Bartosz Szydłowski, reżyser, dyrektor teatru Łaźnia Nowa. - Podejrzewaliśmy, że to właśnie w nich może być ukryty nowy klucz do odczytania jego dramatów. Teraz postanowiliśmy to sprawdzić.
Łaźnia zaproponowała więc związanym lub współpracującym z nią twórcom udział w rodzaju całorocznego festiwalu. Forma? Performance, audio art, czytanie, instalacja, etiuda, film... czyli Mrożek bez ograniczeń. Poza jednym - nie wolno dokonywać cięć i zmian w tekście.
- Sięgamy po te opowiadania ze świadomością mistrzostwa formy - dodaje Szydłowski. - Artyści dostają do ręki świetne teksty, a współczesne, ważne dla nich treści muszą z nich wydobyć środkami teatralnymi, muzycznymi, multimedialnymi.
Co do tego, że opowiadania Mrożka są nadal bardzo aktualne, Szydłowski nie ma wątpliwości. - One świetnie opisują współczesność, nasze kłopoty z samookreśleniem, byciem na granicy - opowiada.
Już w czwartek premiera "Noclegu" w reżyserii Pawła Kamzy, "Ten, który spada" w multimedialnej inscenizacji Małgorzaty Szydłowskiej i "Fakir" wyreżyserowany przez Szydłowskiego. Zaplanowano też projekcję spektakli Teatru Telewizji w reżyserii Tadeusza Nyczka z cykli "Kostiumik czy ubranko?" (występuje Jerzy Stuhr) i "Wieczory pod śledzikiem" (Jerzy Trela).
W kolejnych miesiącach pracy nad opowiadaniami Mrożka podejmą się choreografka Dominika Knapik oraz reżyserzy: Weronika Szczawińska, Krzysztof Jaworski, Jarosław Tochowicz, Natalia Korczakowska i Wiktor Rubin. - Będą też artyści z Niemiec oraz z Nowego Jorku, przewidujemy również instalacje audio art - dodaje dyrektor Łaźni Nowej. Na warsztat wezmą teksty: "Nocna zjawa", "Testament optymisty", "Ad astra", "Ci, którzy mnie niosą", "Egzamin", "Sąd ostateczny", "Wesołe miasteczko", "Pogrzeb", "Rura". Od stycznia Łaźnia zapowiada co miesiąc premiery kolejnych adaptacji.
Cyklowi towarzyszą dwie wystawy: fotograficzne "Portrety Sławomira Mrożka" autorstwa Andrzeja Nowakowskiego (są wśród nich również zdjęcia zrobione pisarzowi w 2005 r. w Łaźni) i "Sławomir Mrożek. Rysunki". Zwieńczeniem całości ma być zaplanowany na jesień przyszłego roku festiwal mrożkowski, w którego trakcie będzie można zobaczyć m.in. wszystkie zrealizowane w ramach projektu spektakle.