Artykuły

Lublin. Lubelski "Sezon Polski" w Rosji

Teatry Gardzienice, Provisorium i Kompania są w ścisłej czołówce reprezentacji polskiej kultury na rozpoczynającym się właśnie "Sezonie Polskim" w Rosji. Teatry wystąpią w Moskwie, natomiast Petersburg zobaczy wystawę książek przygotowywaną przez Wydawnictwo UMCS.

Spektakle Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice i Teatrów Provisorium i Kompania z Lublina znalazły się w głównym bloku imprez "Sezonu Polskiego", obok m.in. występów Teatru Narodowego z Warszawy i koncertu Krzysztofa Pendereckiego.

Ośrodek Praktyk Teatralnych już pełni swoją misję w Moskwie, gdzie przebywa na zaproszenie Centrum Meyerholda, wiodącego rosyjskiego ośrodka teatru eksperymentalnego. Od 17 marca do wczoraj aktorzy z Gardzienic prezentowali tam "Sceny z Elektry" w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego, a sam szef OPT poprowadzi teraz warsztaty mistrzowskie dla aktorów i reżyserów różnych teatrów i teatralnych szkół rosyjskich. Gardzienice mają w Centrum Meyerholda ustaloną renomę. Gdy w 2001 roku aktorzy Włodzimierza Staniewskiego grali w Moskwie "Metamorfozy", biletów nie było na długo przed występem, zaś spektakl zaszczyciła obecnością Maria Aleksiejewna Walientiej-Meyerhold, wnuczka Wsiewołoda Meyerholda, propagatorka reformatorskiego dzieła swego dziadka.

Również teatry Provisorium i Kompania mają już w dorobku bardzo udane występy w Moskwie. - Wtedy graliśmy w szkole teatralnej i w Muzeum Puszkina, które uchodzą za wielce znaczące miejsca - wspomina ubiegłoroczne występy Janusz Opryński, szef Provisorium. W ramach "Sezonu Polskiego" w Moskwie Provisorium i Kompania w dniach 18-21 kwietnia wystawią "Ferdydurke" i "Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza (promocja Gombrowicza to prestiżowy cel "Sezonu Polskiego").

Poza 30 wydarzeniami artystycznymi "Sezonu Polskiego" przygotowanymi pod patronatem ministra kultury RP, odbędą się imprezy dopełniające obraz kultury polskiej. Jedną z bardziej znaczących stanie się planowana na 7 czerwca wielka wystawa książek polskich wydawnictw naukowych. - Pokażemy 2,5 tys. książek 35 wydawnictw akademickich z całej Polski. Wystawa będzie miała miejsce w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Petersburgu - mówi Andrzej Peciak, szef Wydawnictwa UMCS, który jest zarazem prezesem Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych. Wystawę przygotowuje Stowarzyszenie we współpracy z UMCS, wspomaga je Instytut Polski w Sankt Petersburgu. - Książki pozostawimy w darze gospodarzom - podkreśla Andrzej Peciak. Wartość zgromadzonej książkowej oferty wydawnictw uniwersyteckich szacuje się na ponad 30 tys. dolarów. Równolegle Wydawnictwo UMCS organizuje w starym gmachu biblioteki wystawę nadzwyczajną i specjalną: pokaz dorobku Instytutu Literackiego w Paryżu i "Kultury" paryskiej, połączony z promocją najnowszej książki Leopolda Ungera "Wypędzanie szatana", oczywiście z oficyny UMCS.

Na zdjęciu: Teatr Provisorium i Kompania Teatr pokażą w Rosji "Trans-Atlantyk".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji