Artykuły

Opowieść o miłości

- Pierwszy raz z Szekspirem zetknąłem się na elbląskiej scenie w "Romeo i Julii" w reżyserii Jana Machulskiego - mówi MIROSŁAW SIEDLER, aktor i dyrektor Teatru Dramatycznego w Elblągu.

O premierze "Snu nocy letniej" w Teatrze Dramatycznym w Elblągu rozmawiamy z Mirosławom Siedlerem [na zdjęciu], dyrektorem teatru, a zarazem reżyserem spektaklu.

Premiera "Snu nocy letniej" Williama Szekspira w Pana reżyserii ma być jedną

z największych realizacji ostatnich lat na elbląskiej scenie. W czym przejawia się ów rozmach tego przedstawienia?

- Przede wszystkim w dużej, bogatej scenografii oraz w bardzo licznym zespole aktorskim. Na scenie wystąpi blisko 30 osób - niemal cały zespół naszego teatru, gościnnie aktorzy z Trójmiasta oraz członkowie działającego przy naszym teatrze Teatralnego Studia Młodych Alter Ego. Biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich realizacjach na Dużej Scenie występowało najwyżej siedem osób, teraz możemy mówić o naprawdę imponującej ilości aktorów. Sztuka jest wielowątkowa, obfituje w nieoczekiwane zwroty akcji, przenikanie się motywów, zaskakujące rozwiązania.

Choć już wcześniej pracował Pan przy realizacji sztuk teatralnych czy programów telewizyjnych, ten spektakl jest Pana oficjalnym debiutem reżyserskim w teatrze.

- Przede wszystkim będzie to spektakl o miłości, o ludzkich uczuciach. Przecież nie bez powodu akcja tej sztuki dzieje się w Noc Świętojańską, pełną magii, czarów i miłości. Ten spektakl przeniesie widzów do świata, w którym pod osłoną nocy błądzą zakochani przeżywający miłosne perypetie. Starałem się, aby to klasyczne dzieło Szekspira pokazane zostało bardzo współcześnie. Stąd między innymi współczesne stroje bohaterów i wykorzystanie w spektaklu muzyki grupy Apocalyptica.

W swojej karierze często wcielał się Pan w szekspirowskich bohaterów. Czy te role pomogły przy realizacji "Snu nocy letniej"?

- Na pewno tak. Pierwszy raz z Szekspirem zetknąłem się na elbląskiej scenie w "Romeo i Julii" w reżyserii Jana Machulskiego. Potem, grając w takich sztukach, jak: "Burza" w reż. Jana Bratkowskiego, "Sen nocy letniej" w reż. Daniela Bargiełowskiego, czy "Wieczór Trzech Króli" w reż. Remigiusza Cabana, wypracowałem sobie własne spojrzenie na twórczość Szekspira. Poza tym zdobyte wówczas doświadczenia teraz owocują.

Powiedzmy jeszcze kilka słów o innych twórcach elbląskiej inscenizacji "Snu nocy letniej".

- Autorem projektu scenografii jest Andrzej Markowicz, a realizacją tego projektu zajmuje się elbląski artysta plastyk Zygmunt Prończyk. Autorem choreografii jest zaś ceniony w Polsce i za granicą Wojciech Misiuro.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji