Świat jako gmach
To spektakl o świecie, o człowieku jako o przedmiocie i wartościach, których każdy szuka, choć "przetrwać" jest ważniejsze. Villqist kolejny raz pokazuje nam świat, w którym zło czai się wszędzie.
Teatr Polski wystawia kolejną sztukę Ingmara Villqista, jednego ze słynniejszych polskich dramatopisarzy. "Helmucik" to kolejna odsłona świata, który w każdym swoim spektaklu objawia nam autor. Świat ten, to świat pełen bezwzględności, urzędniczej nomenklatury, zagubienia. Tak było choćby w poprzednim dramacie Villqista "Nocy Helvera", tak było również i w przypadku "Entartete kunst".
Do wielkiego gmachu - urzędu, na okresowe badania przychodzi upośledzony chłopak - Helmucik wraz ze swoją opiekunką. Musi przejść cykl testów, które wskażą, opierając się na nieznanych do końca kryteriach, czy jest on zdolny do życia w społeczeństwie.
Budynek pełen korytarzy, klimat niewiadomego jak z kafkowskiego "Procesu" sprawia wrażenie, że każda z postaci jest wprowadzona w niego, jako niezbędny tryb wielkiej maszyny. Losy kolejnych bohaterów to walka o przeżycie. Kto nad wszystkim stoi? Do końca nie wiadomo.
"Helmucik" to spektakl powstały w kooprodukcji Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Teatru imienia Wilama Horzycy w Toruniu. Prapremiera odbyła się 25 czerwca 2002. Spektakl wyreżyserował Paweł Łysak, scenografię zaprojektował Paweł Wodziński. Muzykę skomponował Paweł Mykietyn. Występują: Beata Bandurska (Siostra Evre), Jadwiga Żywczak (Pani Wilde), Ryszard Balcerek (Mężczyzna I), Jarosław Felczykowski (Helmucik), Radosław Garncarek (Młody Mężczyzna), Piotr Kaźmierczak (Rotmistrz), Marek Milczarczyk (Doktor Heckel), Roland Nowak (Stary Mężczyzna), Łukasz Pawłowski (Podporucznik), Wojciech Standełło (Pan Wilde), Paweł Tchórzelski (Mężczyzna II), Michał Marek Ubysz (Dyrektor Departamentu).
Spektakl ten zobaczyć będzie można już 4,5 i 6 stycznia na deskach Teatru Polskiego.