Artykuły

Warszawa. Nominacje do Feliksów warszawskich

W tym roku po raz dwunasty zostaną przyznane Feliksy warszawskie. Organizatorem tej edycji konkursu jest Teatr Syrena.

Konkurs obejmował sezon teatralny 2009/2010, czyli wszystkie zgłoszone spektakle, których premiera odbyła się między 1 września 2009 a 31 sierpnia 2010. W XII edycji konkursu udział wzięły 22 teatry, które łącznie zgłosiły 66 premier. Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem honorowym Pani Prezydent Miasta st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Nagrodę specjalną, poza powyższymi kategoriami, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie teatru przyznaje TU Allianz Polska Sp. z o.o., który jest również mecenasem konkursu i fundatorem nagród.

Tak jak w poprzedniej edycji Biuro Kultury finansuje prace podczas trwania konkursu i uroczystość wręczenia nagród.

6 października w Teatrze Syrena odbyła się konferencja prasowa z udziałem Przewodniczącej Jury - Pani Barbary Osterloff oraz przedstawicieli Jury - Maria Ciunelis (Teatr Ateneum), Ewa Ziętek (Teatr Kwadrat), Wiesława Niemyska (Teatr Narodowy), Olgierd Łukaszewicz (Teatr Polski), Jerzy Schejbal (Teatr Powszechny), Dariusz Jakubowski (ZASP) oraz Marka Kraszewskiego - Dyrektora Biura Kultury, dr Dariusza Karłowicza - członka zarządu Grupy Allianz Polska oraz - Wojciecha Malajkata - Dyrektora Teatru Syrena. Podczas konferencji ogłoszono nazwiska nominowanych w sześciu kategoriach.

NOMINACJE DO NAGRODY FELIKSY WARSZAWSKIE

W XII edycji konkursu w sezonie 2009/2010 w kategorii najlepsza reżyseria, nominowano Jerzego Bielunasa za reżyserię spektaklu "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w Teatrze Kamienica; Jerzego Jarockiego ("Tango" Sławomira Mrożka w Teatrze Narodowym); Marcina Jarnuszkiewicza ("Homework" własnego autorstwa w Teatrze Academia); Adama Sajnuka i Aleksandrę Popławską ("Kompleks Portnoya" na motywach książki Philipa Rotha w Teatrze Konsekwentnym) oraz Iwana Wyrypajewa za spektakl "Taniec Delhi" własnego autorstwa w Teatrze Narodowym.

Ewa Konstancja Bułhak, za rolę Gilety w spektaklu "Księżniczka na opak wywrócona" (reż. Jan Englert, Teatr Narodowy) została nominowana w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca. Na nagrodę w tej kategorii szansę mają również: Anna Chodakowska za rolę Bredy w spektaklu "Elektryczny parkiet" (reż. Andrzej Domalik w Teatrze Narodowym), Karolina Gruszka za rolę Katarzyny w spektaklu "Taniec Delhi" oraz rolę w "Lipcu" w Teatrze na Woli (oba w reż. Iwana Wyrypajewa). Nominowano również Monikę Krzywkowską za kreację Anny Wojnicew w przedstawieniu "Sztuka bez tytułu" Antoniego Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze Współczesnym.

Za stworzenie najlepszych pierwszoplanowych ról męskich nominowano Marcina Hycnara, odtwórcę roli Artura w "Tangu" (reż. Jerzy Jarocki, Teatr Narodowy); Grzegorza Małeckiego za rolę Perota w "Księżniczce na opak wywróconej"; Rafała Rutkowskiego - za kreację w spektaklu "Ojciec polski" (reż. Michał Walczak, Teatr Polonia). Nominację otrzymał też Borys Szyc, odtwórca Płatonowa w spektaklu "Sztuka bez tytułu" (reż. Agnieszka Glińska, Teatr Współczesny).

Do Feliksa nominowano także aktorki w kategorii drugoplanowa rola żeńska. Są to: Beata Fudalej za rolę Starszej Kobiety ("Taniec Delhi"), Dominika Kluźniak (Aleksandra w "Sztuce bez tytułu"), Małgorzata Niemirska (Babcia Lol w "Don Kiszocie" w reż. Macieja Podstawnego w Teatrze Dramatycznym), Ewa Wiśniewska (Eugenia w "Tangu").

W kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska nominowano: Wojciecha Czerwińskiego za rolę w "Do Amsterdamu. Wieczór Piosenek Jacquesa Brela" w reż. Adama Biernackiego w Teatrze Polskim; Jana Englerta za rolę Eugeniusza w "Tangu"; Grzegorza Małeckiego za kreację Edka w "Tangu", Andrzeja Pieczyńskiego, który zagrał Aleksandra w przedstawieniu "Gwiazdy na porannym niebie" w swojej reżyserii w Teatrze Polskim oraz Wojciecha Żołądkowicza za rolę Mikołaja w "Sztuce bez tytułu".

Za najlepszy debiut nominowano Klarę Bielawkę (Dulcynea w "Don Kiszocie"), Annę Smołowik (rola w "Kompleksu Portnoya"), Monikę Węgiel (rola w spektaklu "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego").

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji