Artykuły

Sosnowiec. "Łysa śpiewaczka" w Teatrze Zagłębia

29 października w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbędzie się premiera spektaklu "Łysa śpiewaczka" Eugene Ionesco w reżyserii Grzegorza Kempinskiego, z scenografią Barbary Wołosiuk.

"Łysa śpiewaczka" jest pierwszą sztuką teatralną napisaną przez Ionesco. Pierwotnie tytuł brzmiał "Angielski miło, łatwo i przyjemnie". Jednak podczas prób aktor grający strażaka popełnił lapsus i zamiast powiedzieć "nauczycielka blondynka" powiedział "łysa śpiewaczka". Autorowi tekstu błąd tak się spodobał, że postanowił zmienić tytuł swej sztuki właśnie na "Łysa śpiewaczka".

Bohaterowie znajdują się w sytuacjach najbardziej zwyczajnych, a nawet banalnych, więc relacje między nimi powinny być proste i jasne. Nic bardziej mylącego - zbiorowa, jak indywidualna niemoc porozumienia pozostaje ostatecznie wpisana w ten pozornie uroczy i niegroźny wieczór. Absurdalne i groteskowe sytuacje mnożą się i piętrzą, doprowadzając na przemian do sytuacji komicznych, jak i tragicznych.

W przypadku "Łysej śpiewaczki" podobnie jak w przypadku innych sztuk teatru absurdu, nie ma klasycznej i tradycyjnej perypetii, rozumianej jako ciąg logicznie ułożonych zdań przedstawiających jakiś wątek od jego początku aż po zakończenie. Sztuka łamie bowiem wszelkie zasady teatru charakterów i tzw. sztuki dobrze napisanej (fr. pice bien faite). Sam autor umieścił w tytule sugestywną wskazówkę: anty-sztuka (fr. anti-pice), chcąc zdystansować się od europejskiej tradycji teatralnej. "Łysa śpiewaczka" nie opowiada żadnej historii, nie ma w niej więc tradycyjnego trzystopniowego układu perypetii (tj. zawiązania konfliktu, jego kulminacji i zakończenia); akcja jest linearna, czyli nie ma w niej natężenia napięcia dramatycznego. Nie ma też bohaterów, gdyż występujące postacie - małżeństwa Martin'ów i Smith'ów (które należy określać raczej jako "aktanty", "grających"), to anty-bohaterowie: istoty bez zindywidualizowanej tożsamości, bez celów życiowych, pozbawione marzeń ale i trosk życia codziennego. Warto również zaznaczyć, że tytułowa postać - łysa śpiewaczka, nie występuje na scenie. Wspomina ją w rozmowie Strażak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji