Artykuły

Poznań. Zapolska w Wielkopolskim Słowniku Pisarek

Pasjonujące historie związanych z Wielkopolską kobiet - do czytania i napisania. Pod patronatem Pracowni Krytyki Feministycznej powstaje Wielkopolski Słownik Pisarek.

Gabriela Zapolska [na zdjęciu] w poznańskim Teatrze Polskim grała dwa sezony, od 1885 do 1887 r. Wspomnienia miała raczej niemiłe. W paszkwilu opublikowanym w "Przeglądzie Tygodniowym" ówczesnym mieszkańcom Poznania nakreśliła przerażający obraz miasta - skupiska zbrodni i zwyrodnienia. Zapolska to jedno z "haseł" Wielkopolskiego Słownika Pisarek. Znajdziemy w nim nazwiska twórczych kobiet - pisarek, poetek, dziennikarek i publicystek - w których życiu można odnaleźć wielkopolskie epizody. Jest nawet związana z Krakowem Wisława Szymborska, urodzona w Bninie pod Poznaniem.

Pochód otwiera Gertruda-Olisawa, wnuczka Bolesława Chrobrego, autorka "Modlitewnika Gertrudy", a najmłodsza w Słowniku jest na razie Agnieszka Kuciak - poetka, tłumaczka literatury włoskiej. W sumie można w nim znaleźć kilkadziesiąt sylwetek. Słownik powstaje w internetowym serwisie Wikia, bardzo podobnym do Wikipedii. Edytować może każdy, o jakość wpisów dba Pracownia Krytyki Feministycznej Instytutu Filologii Polskiej UAM. Słownik wymyśliła prof. Ewa Kraskowska, założycielka Pracowni.

Czy kobiety są pomijane w historii literatury? - Na pewno proporcje są zachwiane, głównie dlatego, że kobiety długo nie miały dostępu do edukacji, a więc i kultury. Nie mogły też wykonywać pewnych zawodów - mówi Agnieszka Gajewska, kierowniczka Pracowni. Liczy się więc nie tylko twórczość, ale i kontekst społeczny. "Kobieca ekspresja pisarska bywała na przykład sygnałem awansu w sferze publicznej, ale także obyczajowego nonkonformizmu; zuchwałym gestem emancypacyjnym lub, przeciwnie, wyrazem przywiązania do tradycyjnego porządku i podziału ról płciowych" - piszą autorki Słownika.

Wśród jego bohaterek nie mogło więc zabraknąć np. Marii Wicherkiewiczowej (mieszkała na Św. Marcina), nazywanej polską Wirginią Woolf. Wicherkiewiczowa publikowała m.in. na łamach "Dziennika Poznańskiego". W ironicznych tekstach rysowała, jak czytamy w Słowniku, "karykatury mężczyzn, którzy we własnym towarzystwie odgrywają spektakl o swojej ważności". Czytać i edytować można pod adresem pisarki.wikia.com.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji