Artykuły

Bielsko-Biała. Jubileuszowy sezon Polskiego

W rozpoczętym właśnie sezonie teatralnym Teatr Polski w Bielsku-Białej będzie świętował jubileusz 120-lecia. W ramach jego obchodów planowanych jest kilka ciekawych inicjatyw. W repertuarze będą dominować sztuki poruszające tematy współczesne.

Obchody jubileuszu rozpoczną się 3 października o 18.30 przy hotelu President. - Tego dnia Bielsko odwiedzi cesarz Franciszek Józef, który przemówi z balkonu hotelu, a później uda się kolasą lub bryczką pod budynek Teatru Polskiego, gdzie spotka się z prezydentem miasta Jackiem Krywultem - zapowiada tajemniczo Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Polskiego. Po inscenizacji przybycia cesarza w teatrze rozpocznie się przedstawienie "Szwejk", w którym w roli tytułowej wystąpi znany komik Grzegorz Halama.

Z okazji jubileuszu przypomniane zostaną najciekawsze wydarzenia i postacie z dziejów bielskiego teatru. Historii teatru będą poświęcone wystawiane na deskach Teatru Polskiego przedstawienia z cyklu "Fabryka Sensacji Proszyk i S-ka". Janusz Legoń, dyrektor literacki Teatru Polskiego, będzie natomiast organizował spotkania z ciekawymi postaciami związanymi z teatrem, m.in. z jednym z najwybitniejszych dyrektorów teatru Józefem Parą (w latach 1967-1973), reżyserem sztuki "Persowie".

W ramach jubileuszu odbędą się także "dni otwarte" teatru, podczas których będzie można zwiedzać pomieszczenia na co dzień niedostępne dla publiczności: kulisy, garderobę, rampy oświetleniowe.

Najbliższą premierą będzie spektakl "Nowe Wyzwolenie", wystawiony 8 października. Przedstawienie jest pracą dyplomową studentki reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Eweliny Marciniak. Spektakl będzie koprodukcją Stowarzyszenia Kontrast, Teatru Polskiego i krakowskiej PWST. Jak zapowiada dyrektor teatru, będzie to próba nowego odczytania Witkacego w kontekście współczesnej kultury masowej.

Na listopad planowana jest premiera sztuki wybitnego polskiego dramaturga Ingmara Villqista (Jarosława Świerszcza, dyrektora Teatru Miejskiego w Gdyni). Tytuł roboczy przedstawienia brzmi "Knut". Tekst został napisany specjalnie dla Teatru Polskiego. - Jest to momentami mroczna, momentami zabawna, momentami przewrotna psychodrama na dwie kobiety. Wystąpią w niej Anna Guzik i Marta Sawicka - mówi Robert Talarczyk.

Jak zwykle w Teatrze Polskim odbędzie się także przedstawienie sylwestrowe, tym razem pod tytułem "120 scen na 120-lecie". - Będzie to zwariowany kolaż scen z najciekawszych przedstawień wystawianych na deskach naszego teatru w ostatnich latach. Scenariusz pisze Artur Pałyga - mówi Robert Talarczyk.

Już w nowym 2011 roku odbędzie się najbardziej kontrowersyjna, zdaniem dyrektora, premiera. Spektakl jest inspirowany "Mistrzem i Małgorzatą" Michaiła Bułhakowa. - Rzecz będzie się działa między innymi w Czeczenii - informuje dyrektor.

Na wiosnę planowana jest premiera spektaklu w reżyserii Wojciecha Pszoniaka z Edytą Olszówką w roli głównej pod tytułem "Powiedz mojej córce, że jestem w podróży". Spektakl jest przygotowywany wspólnie przez Teatr Polski i teatr Tomasza Karolaka IMKA.

W marcu wystawiona zostanie opowieść o pochodzących z Bielska-Białej żołnierzach z Nangar Khel. Scenariusz napisał Artur Pałyga, a reżyserem będzie Łukasz Wit-Michałowski. Sztuka będzie nawiązywać do mitu Ody-seusza.

Premiera "Króla komedii" w reżyserii Piotra Ratajczaka odbędzie się w kwietniu. Spektakl na podstawie filmu Martina Scorsese z Robertem de Niro ma być antymu-sicalem. - Planujemy, by realia tej historii były osadzone w naszym lokalnym kontekście - wyjaśnia Robert Talarczyk.

Ostatnią premierą w obecnym sezonie będzie sztuka "Bóg mordu" w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza (scenariusz Yasmina Reza). - Jest to historia dwóch małżeństw, które spotykają się, ponieważ ich synowie się pobili. Próbują spokojnie wyjaśnić te wydarzenia, ale w końcu wyłażą z nich najciemniejsze instynkty - mówi Robert Talarczyk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji