Artykuły

Warszawa. Jesień w Żydowskim

Monodram w reż. Macieja Wojtyszki "Pieśń nad Pieśniami" oraz spektakl Piotra Cieplaka według powieści Icyka Mangera pt. "Księga Raju" to niektóre z propozycji stołecznego Teatru Żydowskiego na pierwsze miesiące nowego sezonu.

Na 5 października zaplanowano premierę monodramu "Pieśń nad Pieśniami" na podstawie opowiadania Szolema Alejchema. Bohater, w tej roli Jerzy Walczak, opowiada o przeżytej w młodości fascynacji kuzynką, którą spotyka po wielu latach ponownie, by odkryć na nowo wagę wczesnego uczucia. - To piękna, poetycka opowieść tragicznie zakochanego człowieka, opowieść o zagubionej treści życia i tęsknocie za dziecięcymi marzeniami - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej reżyser monodramu Maciej Wojtyszko.

Na początku nowego sezonu także Piotr Cieplak rozpoczyna próby do nowego spektaklu pt. "Księga Raju", którego premiera jest planowana na połowę grudnia. "To wzruszająca, smutna, a zarazem dowcipna historia ludzi, którzy kiedyś byli aniołami, jednak prztyczkiem w nos zostali zrzuceni na ziemię, zapominając o swojej pierwotnej anielskości. Jednak jednemu ze zrzuconych udaje się zachować wspomnienia z nieba i to właśnie jego opowieść staje się osią spektaklu - opowiadał Cieplak.

Na listopad zaplanowano również czytanie performatywne (połączenie tekstu, aktorskiej improwizacji, muzyki i obrazu) tekstu "Ala z elementarza" w reż. Agnieszki Glińskiej. Historia stanowi zapis wspomnień Aliny Margolis-Edelman, pierwowzoru Ali, bohaterki "Elementarza" Mariana Falskiego. Innym zapowiadanym spektaklem jest "Irena zwana Jolantą" poświęcony Irenie Sendler. Teatr Żydowski zaprasza również na odbywające się co miesiąc spotkania z filmem i literaturą żydowską. W ramach tych cykli planowane są spotkania autorskie, panele dyskusyjne i pokazy filmowe.

Pod koniec listopada ma odbyć się także premiera widowiska teatralnego w reż. Jana Szurmieja "Starsi Panowie - Aj!". Spektakl ten to pełna humoru opowieść o życiowych perypetiach bohatera, zwanego umownie Szymonem, który z ironią, ale i ciepłem obserwuje zmieniający się wokół niego świat. - Tytuł widowiska nawiązuje do jednej z piosenek z Kabaretu Starszych Panów. Spektakl jest swoistym kolażem piosenek i dowcipów, prześmiewczych i nieco pobłażliwie komentujących rzeczywistość - mówił obecny na konferencji reżyser widowiska.

Dyrektor Teatru Żydowskiego Szymon Szurmiej podsumowując plany repertuarowe swojej placówki podkreślił, jak ważne jest dla niego i jego zespołu przybliżanie widzom kultury żydowskiej. - To kultura narodu, który żył tu przez tysiąc lat i zginął podczas II wojny. Jest ona głęboka i humanistyczna, nierozerwalnie związana także z kulturą polską, wśród której Żydzi żyli. Dlatego pragniemy zaprezentować widzom korzenie, tradycję i bogactwo kultury żydowskiej - zaznaczył Szymon Szurmiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji