Artykuły

Poznań jedzie po kulturalne Euro

Starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zaczynają przypominać kampanię poprzedzającą rywalizację miast o miano gospodarzy Euro 2012. Podobnie jak w tamtym - szczęśliwym dla Poznania - konkursie, na początek poznamy "krótką listę" finalistów. Decyzja już 13 października, ale do tego czasu można zrobić jeszcze wiele: na przykład przygotować perfekcyjną prezentację Poznania przed członkami międzynarodowej komisji konkursowej - pisze Marcin Kostaszuk w Polsce Głosie Wielkopolskim.

4 miliony za 2 miliony

Miano kulturalnej stolicy otrzymują co roku dwa miasta w Europie. Kolej na Polskę (i Hiszpanię) przypada dopiero w 2016 roku, ale wyścig rozpoczął się już na dobre latem, gdy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnioski konkursowe złożyło aż 11 miast. Konkurentami Poznania zostały: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Szczecin, Toruń, Wrocław i Warszawa.

Poznański wniosek przygotowało konsorcjum Profile, które wygrało przetarg na operatora poznańskiego programu ESK. Zlecenie tej pracy firmie zewnętrznej teoretycznie premiuje Poznań, bo według założeń konkursu wyżej punktowane mają być kandydatury stworzone poza magistratami. Pozostałe miasta (z wyjątkiem Gdańska) stworzyły swe wnioski siłami urzędników.

Oznaczało to oszczędności, choć poznański wydatek (ok. 2 mln złotych) przyniósł już pierwsze owoce. Według firmy Press Service wartość publikacji na temat Poznania w kontekście ESK wyniosła w tym roku 4 miliony złotych - tyle miasto musiałoby wyłożyć na płatne reklamy w mediach.

Kultura polityczna

Pierwotnie do drugiego etapu konkursu miały wejść maksymalnie cztery miasta, ale 6 września minister Bogdan Zdrojewski ogłosił, że awansuje od trzech do sześciu. Padały wyjaśnienia o "wykorzystaniu uwolnionego potencjału", ale trudno wątpić w kilka pozamerytorycznych źródeł tej decyzji. Przede wszystkim jest nią perspektywa wyborów samorządowych - dla obecnych prezydentów i burmistrzów każdy sukces odniesiony na arenie ogólnopolskiej może być kluczowy dla reelekcji. Przykładowo, Gdańsk zabiega o przełożenie terminu swej prezentacji, by mógł w niej brać udział prezydent Paweł Adamowicz.

Ostateczna batalia o kulturalną "pierwszą szóstkę" potrwa dwa dni. 12 i 13 października w warszawskim Teatrze Wielkim odbędą się prezentacje kandydatów w kolejności alfabetycznej. Każda z delegacji może liczyć maksymalnie 10 osób, przy czym na salę prezentacyjną wejdzie ich jedynie 6. Skład reprezentantów Poznania nie jest jeszcze ustalony: władze reprezentować będzie prezydent Ryszard Grobelny, będą też przedstawiciele operatora ESK, w tym Claudia Haas, była dyrektor wiedeńskich muzeów i zagraniczna konsultantka poznańskiego wniosku. Mówi się też o wicemarszałku Senatu Januszu Ziółkowskim, istnieje też koncepcja zaproszenia reprezentanta środowiska kultury niezależnej.

- Profesor Ziółkowski jest na razie za granicą, zatem nie mogę potwierdzić tych informacji. Wskazówkę z ministerstwa mamy jedną: naszą propozycję musimy pokazać efektownie - mówi odpowiedzialny za kulturę zastępca prezydenta Sławomir Hinc.

Delegacja spędzi w Sali Redutowej teatru godzinę. Połowę czasu wypełni prezentacja wniosku, drugie pół godziny to sesja pytań ze strony komisji selekcyjnej. Kolej na Poznań przypadnie 13 października o godzinie 8.30.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji