Poznań. Srebrna Maska dla Radosława Elisa
W poniedziałek, 27 września w Teatrze Nowym w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia nagrody "Srebrna Maska". Statuetką tą już od 16 lat wyróżniani są najlepsi aktorzy minionego sezonu w Teatrze Nowym w Poznaniu.
"Srebrna Maska" to cykliczna nagroda przyznawana przez członków Loży Patronów Teatru. Tegoroczna uroczystość odbyła się na Scenie Nowej w Teatrze Nowym w Poznaniu. - Naszym zadaniem był wybór najlepszej kreacji aktorskiej. Z każdej sztuki, która miała swoją premierę w minionym sezonie nominowaliśmy jednego aktora, następnie podczas głosowania wyłoniliśmy zwycięzcę - tłumaczy Roman Stasierowski, Prezes Loży Patronów Teatru.
Laureatem tegorocznej "Srebrnej Maski" został Radosław Elis, który był nominowany do tej nagrody za swoje kreacje aktorskie w sztukach "Lobotomobil" oraz "W sobotę ósmej".
Co roku gala wręczenia nagrody "Srebrna Maska" jest szczególnym wydarzeniem. Zaproszeni goście, laureaci i widzowie mają okazję spotkać się, porozmawiać i podsumować poprzedni sezon teatralny. Uroczystości towarzyszyć będą również przygotowane specjalnie na tę okazję występy aktorów.
Radosław Elis (ur. 27 marca 1975 roku w Pilawie) - polski aktor filmowy i teatralny oraz wokalista. W 1998 r. ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. W latach 1998-2001 aktor Teatru Narodowego w Warszawie. Obecnie pracuje w Teatrze Nowym w Poznaniu.
"Srebrna Maska" to nagroda dla najlepszego aktora sezonu w Teatrze Nowym w Poznaniu. Została ona ustanowiona przez Fundację Teatru Nowego w 1994 roku, a obecnie przyznawana jest przez członków Loży Patronów Teatru. Pierwszy raz "Srebrną Maskę" otrzymał Mirosław Kropielnicki za tytułową rolę w sztuce "Sługa dwóch panów". Mirosław Kropielnicki kontynuował swoją dobrą passę i jeszcze dwukrotnie był jej zdobywcą. Podwójnymi laureatami tej nagrody byli również Daniela Popławska i Sława Kwaśniewska. Poza nimi na przestrzeni lat plebiscyt ten zwyciężali: Antonina Choroszy, Aleksander Machalica, Kaja Nogajówna, Grażyna Korin, Mariusz Sabiniewicz, Michał Grudziński, Tadeusz Drzewiecki, Witold Dębicki, Mariusz Puchalski oraz Cezary Łukaszewicz. Honorową laureatką Srebrnej Maski jest również Krystyna Feldman za jej niezapomniana rolę w filmie "Mój Nikifor".
Loża Patronów Teatru obchodziła w 2009 roku X-lecie swojego powstania. Jest kontynuatorką działającej w latach 1989-1997 Fundacji Teatru Nowego w Poznaniu. To grupa osób, które pasjonują się sztuką teatralną, a swoje działania koncentrują wokół Teatru Nowego. Celem stowarzyszenia jest m. in. upowszechnianie i wspieranie sztuki teatralnej, promowanie twórców teatralnych, wyróżnianie najwybitniejszych osiągnięć artystycznych, a także aktywne działanie na rzecz sztuki scenicznej w środowisku lokalnym. Członkowie Loży byli też producentami spektakli teatralnych. W latach 2000-2002 aktywnie wspierali przebudowę Teatru Nowego. Od 1994 roku przyznają "Srebrną Maskę" - nagrodę dla najlepszego aktora sezonu w Teatrze Nowym.