Artykuły

Wilk stepowy

"Rzeczy, które widzimy, są tymi samymi, które są w nas. Nie ma innej rzeczywistości oprócz tej, którą mamy w sobie." Ten cytat z jednej z powieści Hermanna Hessego oddaje dobrze klimat myślowy jego pisarstwa. Nagrodzony w roku I94S literacką Nagrodą Nobla, zajmował Hesse wśród wielkich pisarzy niemieckich miejsce szczególne. Bohaterowie jego powieści to skrajni indywidualiści, odbierający świat jako brutalny chaos raniący ludzką wrażliwość, groźny i niepokojący. Sens ludzkiego życia odnaleźć można tylko w głębi samego siebie, a nie w aktywnej relacji ze społeczeństwem i z innymi jednostkami. Takie jest też przesłanie Hermanna Hessego w wydanym w roku 1927 "Wilku stepowym" - historii człowieka nieprzeciętnego, przeżywającego kryzys egzystencjalny.

Tytułowy wilk stepowy zmaga się z poczuciem wyobcowania, a jedynym paradoksalnym ratunkiem stanie się dla niego pogrążanie się w coraz większej samotności.

W Teatrze Telewizji obejrzymy spektakl będący adaptacją "Wilka stepowego" w reżyserii Teresy Kotlarczyk. Wystąpią: Jan Peszek, Maria Pakulnis, Marcin Troński, Stanisława Celińska, Błażej Peszek, Henryk Bista, Krystyna Tkacz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji