Artykuły

Kraków. Ukazał się album poświęcony Modrzejewskiej

140 fotografii atelierowych zawiera album poświęcony wybitnej aktorce Helenie Modrzejewskiej. Opublikowane w nim materiały to wynik współpracy ponad 20 instytucji polskich i amerykańskich.

Album "Modjeska/Modrzejewska", który ukazał się w języku polskim i angielskim, wydał Narodowy Stary Teatry w Krakowie, dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Modrzejewska jest patronką naszego teatru. To jedna z największych aktorek szekspirowskich XIX wieku, wielka patriotka, osoba o bardzo szerokich zainteresowaniach. Poprzez zdjęcia chcieliśmy pokazać jej wielką osobowość, działalność artystyczną i jej życie prywatne" - mówiła Anna Litak, współautorka albumu, kierownik Muzeum Starego Teatru.

Album ma formę scrapbooka - popularnego w XIX w., ręcznie tworzonego i dekorowanego albumu ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. Zdjęcia ukazują Modrzejewską i jej aktorskie wcielenia. Teksty opisujące karierę i repertuar aktorki, jej zainteresowania modą, reklamą, a także patriotyzm i działalność charytatywną zostały wydrukowane w formie XIX-wiecznej gazety. Całość została zamknięta w pudełku - torebce ozdobionym deseniem z sukni Modrzejewskiej, w której wystąpiła ona w roli Kleopatry.

11 października w Starym Teatrze odbędzie się urodzinowe spotkanie poświęcone Helenie Modrzejewskiej przygotowane przez teatr i Fundację dla Modrzejewskiej, która ma na celu utrwalanie pamięci o artystach, którzy odeszli. Podczas tego wieczoru wystąpią m.in. Anna Lutosławska, Anna Polony, Beata Malczewska, Jerzy Grałek, Jacek Romanowski, gościnnie Maciej Słota oraz Tadeusz Malak.

Helena Modrzejewska (1840-1909, wł. Helena Misel) debiutowała w amatorskim teatrze w Bochni w 1861 r. W l. 1865-69 była aktorką Teatru Krakowskiego, a od 1869 do 1876 r. Warszawskich Teatrów Rządowych. Od 1877 r. przez 30 lat występowała z własnymi zespołami w USA. W 1883 r. otrzymała amerykańskie obywatelstwo. W Stanach Zjednoczonych uprościła nazwisko do Modjeska. Zagrała 260 ról. Sławę przyniosły jej role w sztukach szekspirowskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji