Artykuły

Warszawa. Projekt "Wykluczeni? Niewykluczeni?"

Problemowi kulturowej obcości i społecznego wykluczenia zostanie poświęcony projekt "Wykluczeni? Niewykluczeni?". Przez cztery dni - od 30 września do 3 października dyskusjom ludzi nauki i kultury w Warszawie będą towarzyszyć wydarzenia artystyczne.

Realizacja projektu "Wykluczeni? Niewykluczeni?" wpisuje się w "Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym", którym jest zgodnie z decyzją parlamentu Europejskiego rok 2010. - To dobra okazja do pomówienia o problemie, który pozostaje na co dzień nieobecny w publicznej przestrzeni - zaznaczył prowadzący wtorkowe spotkanie z dziennikarzami dr Tomasz Miłkowski.

- Grup społecznych, które pozostają wykluczone ze społeczeństwa, jest bardzo wiele. Problem inności dotyka osób wyróżniających się zarówno kolorem skóry, narodowością, religią, jak i płcią, sytuacją ekonomiczną i stanem zdrowia" - tłumaczył Miłkowski. W ramach projektu "Wykluczeni? Niewykluczeni?" zostaną podjęte trzy wątki: wykluczenia kobiet, braku tolerancji odmienności narodowościowej oraz dyskryminacji osób chorych i niepełnosprawnych.

Projekt zainauguruje wernisaż wystawy "Drohobycz bez Schulza", który odbędzie się 30 września w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej. Wystawa będzie okazją do symbolicznej wędrówki po Drohobyczu - leżącym obecnie w granicach Ukrainy mieście, w którym "niszczeje pamięć o jednym z jego najwybitniejszych mieszkańców".

"Drohobycz bez Schulza" stanowi owoc wielokrotnych podróży twórców wystawy Macieja Starczewskiego oraz Jana Bończy-Szabłowskiego do miasta, w którym Schulz spędził całe życie. Podążając śladami pisarza, autorzy zgromadzili świadectwa jego obecności - m.in. fotografie miejsc, z którymi związany był Schulz, oraz wspomnienia pamiętających go osób. Ekspozycja najnowszej dokumentacji wraz z archiwaliami ma na celu uchronienie od zniszczenia wspomnień o wielkim pisarzu. - Schulz został wykluczony z pamięci Ukraińców, ponieważ byli oni nieobecni w jego twórczości - powiedział na wtorkowej konferencji Bończa-Szabłowski.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć dyskusja, której tematem przewodnim będą fascynacje Andrzeja Stasiuka prozą Brunona Schulza.

Tego samego dnia w stołecznym Domu Dziennikarza odbędzie się sesja naukowa, która rozpocznie cykl debat poświęconych problemowi wykluczenia. Prowadzący dyskusję dr Tomasz Miłkowski wygłosi referat pt. "Polacy i Żydzi - dekada nowego dialogu". Podczas sesji poruszona zostanie także kwestia powrotu artystów z emigracji oraz wykluczenia ekonomicznego.

Dyskusję na temat miejsca i roli kobiety we współczesnej rzeczywistości zaplanowano na sobotę 2 października w redakcji tygodnika "Polityka". Jak poinformował PAP organizator dyskusji Jarosław Makowski, "spotkanie zgromadzi przedstawicielki różnych nurtów myślenia o kobiecie, które także różni światopogląd - obecna będzie m.in. prof. Magdalena Środa, siostra Małgorzata Chmielewska oraz dr Aneta Gawkowska". Dla Makowskiego głównym problemem dotyczącym kobiet jest ich wykluczenie bez świadomości wykluczania, co odnosi się zarówno do mężczyzn, jak i kobiet.

Dyskusję panelową poprzedzą fragmenty spektaklu "Chór kobiet" Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego z librettem i w reżyserii Marty Górnickiej i choreografią Anny Godowskiej.

W sobotę koncert pt. "Kimkolwiek jesteś, jesteś kochany" dadzą osoby fizycznie niepełnosprawne, finaliści i laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Anny Dymnej, która wraz z prof. Piotrem Sztompke poprowadzi koncert.

W programie przewidziano również spotkanie z pisarzem Stefanem Chwinem, odczytanie przez Andrzeja Seweryna fragmentów "Dzienników" Gombrowicza oraz warsztaty teatralne dla młodzieży.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówki należy wcześniej odebrać w wyznaczonych punktach. Lista lokalizacji oraz cały program projektu "Wykluczeni? Niewykluczeni?" znajduje się na stronie www.wykluczeni.eu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji