Czechow o miłości bardzo klasycznie
Jeden z największych dramatów Antoniego Czechowa "Czajkę" zagrają aktorzy Teatru Osterwy. Premiera w sobotę.
- To klasyczne ujęcie jednego z najsłynniejszych dramatów Antoniego Czechowa. "Czajka" jest uniwersalną odpowiedzią na pytanie o co tak naprawdę chodzi w życiu artysty - mówi Iwona Kusiak, kierownik literacki Teatru Osterwy. Dodaje, że dramat pokazuje, jak łatwo jest złamać młodego człowieka, który dopiero wchodzi w artystyczne życie.
Młody Konstanty Trieplew żyje w cieniu matki, sławnej aktorki, która go lekceważy, a w rzeczywistości niszczy. Chłopak jest zakochany w Ninie, początkującej aktorce. Ta jednak odrzuca jego względy na rzecz średniej klasy pisarza-opor-tunisty Trigorina. Rzecz cała dzieje się, jak to u Czechowa, na jakiejś prowincji, w odosobnionym dworku. Wolna akcja zawieszona jest między piciem herbaty a grą w karty.
Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Lipiec-Wróblewska, swego czasu asystentka Jerzego Grzegorzewskiego. Na swoim koncie ma realizacje w Teatrze Narodowym oraz Teatrze Telewizji.
- "Czajka. Portrety miłości" jest realizowana także w ramach miejskiej kampanii "Obudź się", kierowanej do młodzieży. Dlatego też w niedzielę odbędzie się specjalna premiera młodzieżowa, a sam spektakl będzie grany dla gorzowskich nastolatków - mówi I. Kusiak.
W ostatnich latach "Czajka" jest drugą po "Trzech siostrach" próbą zmierzenia się z Czechowem. Ten drugi dramat - z miernym zresztą skutkiem - na scenę przeniósł słowacki reżyser Pavel Kocan.