Artykuły

Sopot. "Charlie bokserem" na otwarcie Sceny Kameralnej Wybrzeża

Premierą sztuki "Charlie bokserem" w reżyserii Piotra Cieplaka zainauguruje w niedzielę swoją działalność nowa scena Teatru Wybrzeże w Sopocie.

- Tym razem Charlie Chaplin wciela się w postać boksera i na jego nieszczęście już w pierwszej rundzie zostaje znokautowany przez Rzeźnika z Bostonu. Zanim jednak Charlie oprzytomnieje po nokaucie i stanie do rewanżu, czeka nas długa, nie zawsze logiczna, podróż po świecie, której drogowskazami będą dzieła malarstwa, począwszy od Lascaux, a skończywszy na sztuce współczesnej. Podróż z przymrużonym, podbitym okiem - tak przedstawił treść sztuki rzecznik teatru Wybrzeże w Gdańsku, Grzegorz Kwiatkowski.

Spektakl rozpocznie kilkunastominutowa forma taneczna, zrealizowana na wzór sceny z filmu nakręconego w 1915 roku z samym Charliem Chaplinem.

W przedstawieniu wystąpią m.in. Leszek Bzdyl (rola tytułowa), Emilia Komarnicka, Małgorzata Oracz, Karolina Piechota, Piotr Chys i Marek Tynda.

Autorami scenariusza są Maciej Adamczyk, Leszek Bzdyl i Piotr Cieplak.

38-letni Maciej Adamczyk jest aktorem, reżyserem i dramaturgiem. Ukończył wydział lalkarski PWST we Wrocławiu. Jest współtwórcą Teatru Porywacze Ciał, jednej z niezależnych grup teatralnych w Polsce.

Urodzony w 1964 r. Leszek Bzdyl jest tancerzem, aktorem, choreografem i założycielem Teatru Dada von Bzdulow (1993), z którym wystąpił w 17 krajach Europy oraz w USA, Indiach i Izraelu. W końcu lat 80. związany był z Wrocławskim Teatrem Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Od dłuższego czasu współpracuje z Teatrem Wybrzeże.

50-letni Piotr Cieplak jest absolwentem wydziału wiedzy o teatrze PWST w Warszawie oraz wydziału reżyserii PWST w Krakowie. Wyreżyserował m.in. "Wyprawy krzyżowe" Mirona Białoszewskiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (1995), "Kubusia P." Alexandra Milne'a w warszawskim Teatrze Studio (2000), "Wesołe kumoszki z Windsoru" i "Króla Leara" Williama Szekspira w Teatrze Powszechnym w Warszawie (2000, 2001), "Fantazego" Juliusza Słowackiego w Teatrze Miejskim w Gdyni (2010).

Muzykę do spektaklu "Charlie bokserem" wykona istniejący od końca lat 80. we Wrocławiu zespół "Kormorany". Związana ze sceną alternatywną grupa oscylowała na granicy muzyki i happeningu. Od kilkunastu lat zespół współpracuje z teatrami w całej Polsce.

Sztuka Cieplaka wystawiona zostanie na Scenie Kameralnej teatru Wybrzeże, funkcjonującej dawniej w budynku sąsiadującym z kinem "Polonia", a teraz przeniesionej do budynku kina "Bałtyk", także przy głównym deptaku Sopotu - ul. Bohaterów Monte Cassino. Wyposażona w klimatyzację widownia nowej

sceny mieści 250 osób. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych i dysponuje nowoczesnym zapleczem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji