Artykuły

Warszawa. Premiera filmu Grzegorzka wg sztuki Judith Thompson

Thriller psychologiczny "Jestem twój" w reżyserii Mariusza Grzegorzka (na zdjęciu) miał w poniedziałek premierę w Warszawie. Do kin w całej Polsce trafi 17 września. W obsadzie filmu są m.in. Małgorzata Buczkowska-Szlenkier, Mariusz Ostrowski, Dorota Kolak i Roma Gąsiorowska.

"Jestem twój" to adaptacja sztuki kanadyjskiej dramatopisarki Judith Thompson, pt. "I am Yours". Na uroczystą premierę w kinie Muranów przybyli m.in. reżyserka Dorota Kędzierzawska i aktor Janusz Gajos. - Ten film wychodzi naprzeciw ludziom wrażliwym i inteligentnym - ocenił Grzegorzek.

Reżyser nazwał swój film historią "o głodzie miłości", a także o "teatralizacji, karykaturyzacji uczuć". "O tym, że w pewnym sensie wszyscy jesteśmy samotnymi wyspami i szukamy kogoś, kto mógłby być nasz" - powiedział. "Wszyscy bohaterowie tego filmu są nieszczęśliwi i sfrustrowani, każdy z innego powodu" - zwrócił uwagę.

- Judith Thompson tworzy znakomitą konstrukcję dramaturgiczną, kreuje świetnych, "soczystych" bohaterów, bardzo ciekawe konflikty - mówił Grzegorzek o sztuce Kanadyjki. - Tytuł "Jestem twój" "ma promienistą strukturę" i jest "nieco podstępny" - zastrzegł reżyser. "Z jednej strony mówimy o obsesyjnym przywiązaniu, próbie zawłaszczenia przez młodego chłopaka pewnej kobiety. Z drugiej: o relacji matka-syn, wreszcie - o relacji matka-dziecko - wymieniał.

Jedną z bohaterek filmu jest trzydziestoletnia Marta (Buczkowska-Szlenkier). Jej los odmienia się gwałtownie za sprawą romansu. Marta, żona biznesmena Jacka (w tej roli Ireneusz Czop), wydaje się wieść ustabilizowane życie. Do czasu, gdy przypadkowo poznany młody kryminalista, Artur (Ostrowski), zakochuje się w niej bez pamięci.

Marta ulega Arturowi. Wkrótce okazuje się, że jest w ciąży. Nowa sytuacja wyzwala w kobiecie głęboko skrywane i nie do końca uświadomione uczucia, powodując emocjonalny kryzys. Marta przekonuje swojego męża, że to z nim zaszła w ciążę. Jednocześnie drugi mężczyzna, Artur, twierdzi, że jest pewien, iż to on jest ojcem dziecka. W napiętą już sytuację angażuje się matka kryminalisty, Irena (gra ją Dorota Kolak), popychająca syna ku temu, by wbrew wszystkiemu walczył o Martę. Dodatkowy dysonans w życiu Marty wprowadza zachowanie jej siostry Alicji (Roma Gąsiorowska).

Film "Jestem twój" uhonorowano ważnymi nagrodami i nominacjami. Dorota Kolak, za kreację matki Artura, otrzymała w 2009 r. nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej na festiwalu w Gdyni. Małgorzata Buczkowska-Szlenkier i Roma Gąsiorowska zdobyły nominacje do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (2009), przyznawanej młodym polskim aktorom, którzy wyróżniają się wybitną indywidualnością.

Mariusz Grzegorzek dostał za ten film na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni (2010) Nagrodę Dziennikarzy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji