Artykuły

Poznań. Tokarczuk wg Sadowskiej w Polskim

Kto zna powieść Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych" może nie poznać jej, kiedy obejrzy spektakl "Pomómik" w Teatrze Polskim w Poznaniu. Emilia Sadowska, autorka adaptacji i reżyserka, nie tylko zmieniła tytuł i zakończenie, ale zbudowała także niektóre postaci na nowo.

- Fabuła w zasadzie została ta sama - mówi Emilia Sadowska. - Zachowałam konwencję kryminału, bo jest użyteczna na scenie. Ale tak to już bywa z adaptacjami, że odbiegają one nieco od pierwowzoru. Nie wiem, jak długo autorzy będą mi wybaczać to, że ingeruję w ich dzieła. Ale tak się jakoś dzieje, że za każdym razem muszę napisać scenariusz po swojemu.

Emilia Sadowska zrealizowała dotąd w poznańskim Teatrze Polskim dwa spektakle: "Zwał" według powieści Sławomira Shutego, "Amatorki" na podstawie prozy Elfriede Jelinek. Teraz sięgnęła po prozę Olgi Tokarczuk.

Kim jest tytułowy Pomómik? Z powieści Olgi Tokarczuk wynika, że pomórnik to zwierzę mściciel. Widywano go na Opolszczyźnie i na Pomorzu. Reżyserka natomiast chciałaby, aby każdy widz spojrzał w głąb siebie, czy przypadkiem taki pomórnik nie siedzi gdzieś w nim.

Emilia Sadowska twierdzi, że zobaczymy na scenie kryminał ekologiczny, spektakl w konwencji czarno-białej, ujęty w kolorową klamrę. I nie będzie to tylko rzecz o zwariowanej obrończyni zwierząt, ale przede wszystkim o nas żyjących tu i teraz, o tym, że w każdym z nas tkwi jakiś pomórnik, choć nie zawsze to sobie uświadamiamy.

Reżyserka zaprosiła do współpracy Katarzynę Stochalską, która zaprojektowała scenografię i kostiumy oraz Damiana Pawellę, który dba o światła. Za sferę muzyczno-dźwiękową odpowiada Marcin Mirowski. Wszyscy mają bardzo trudne zadanie, aby na niemal pustej scenie zbudować świat dziejący się w różnych miejscach i w różnym czasie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji