Artykuły

Białystok. Jesienne wędrówki BTL-u

Rozpoczęte 7 września Wielkie Otwarcie Sezonu w Białostockim Teatrze Lalek przyciąga ogromne zainteresowanie widzów.

Zaczęto je prapremierą nowej sztuki Marty Guśniowskiej "Pan Brzuchatek", dla najnajmłodszej publiczności. Zdecydowana większość widzów po raz pierwszy przekracza próg teatru, niejeden przyszły fan w nosidełkach czy na rękach rodziców. Wczorajszy spektakl "Chopin-impresja" [na zdjęciu] z trudem pomieścił chętną obejrzenia tego niezwykłego koncertu-spektaklu publiczność, który już za kilka tygodni rozpocznie światowe tournee od USA po Japonię.

Przed nami jeszcze "Fasada", "Kopciuszek", "Valerie" i "Mały tygrys Pietrek".

A już w najbliższą niedzielę białostoczanie ruszają na pierwsze jesienne festiwalowe szlaki. W ciągu najbliższych trzech tygodni wystąpią w 4

międzynarodowych festiwalach w czterech krajach. Najpierw (14 września) "Biegun" wg mało znanej jednoaktówki Nabokova, pokazany zostanie dwukrotnie w

Jekaterinburgu (Rosja). W poprzedniej edycji tego ważnego rosyjskiego festiwalu Valerie BTL-u uhonorowana została główną nagrodą reżyserską. Tydzień później, wyróżniona ostatnio kilkoma nagrodami w Zagrzebiu (Chorwacja) "Fasada" zaprezentowana zostanie publiczności w Sofii (Bułgaria). Będzie to powrót BTL do Bułgarii po wielu dekadach. W pierwszych dniach października "Chopin-impresja" rozpocznie swoje wielkie jesienne tournee po świecie, poczynając od udziału w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Jassach, Rumunia. Będzie to pierwsza wizyta BTL w Rumunii, a bezpośrednio po powrocie spektakl łączący mistrzowskie wykonanie muzyki Chopina i wirtuozerską animację marionetkową zostanie pokazany w Warszawie w ramach festiwalu Korczakowskiego, na którym BTL gości rokrocznie od wielu lat.

Liczne międzynarodowe trasy aktorów-lalkarzy białostockich nie przerywają

normalnego grania we własnej siedzibie i przed własną publicznością. Kilka innych spektakli, m.in. "Sklepy cynamonowe" Schulza obejrzeć będzie można na scenie BTL-u.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji