Artykuły

Szczecin. Premiery Teatru Polskiego

Piosenki Wandy Warskiej i "Wyzwolenie", w którym Konrada zagra Jacek Polaczek, planuje w tym roku Teatr Polski w Szczecinie.

Na pierwszą premierę Teatr Polski zaprasza już za tydzień. "Uwierz w swoją nieważność" na Małej Scenie to piosenki z repertuaru Piwnicy Wandy Wirskiej i Andrzeja Kurylewicza w interpretacji aktorek Teatru Polskiego: Olgi Adamskiej, Doroty Chrulskiej, Sylwii Różyckiej i Katarzyny Sadowskiej. Całość reżyseruje Adam Opatowicz. Na spektaklu 19 września obecna będzie sama Wanda Warska, zwana "pierwszą damą polskiego jazzu". Występowała z zespołem swojego męża Andrzeja Kurylewicza (śpiewała m.in. "Już kocham cię tyle lat", "Zabierz moje sukienki"). W 1965 r. założyli w Rynku Starego Miasta w Warszawie słynną piwnicę artystyczną, która działa do dziś.

Kolejnym nowym tytułem na afiszu Teatru Polskiego będzie "Jesiennik Salonowy albo intymne życie Mikołaja Kopernika". Pod tym tytułem teatr zebrał dla potrzeb sceny Czarnego Kota Rudego kabaretowe skecze i piosenki przygotowywane wcześniej na różne okoliczności.

Inscenizacje "Wyzwolenia", słynnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego, który służy reżyserom do analizy polskiej tożsamości narodowej, jaki do namysłu nad rolą jednostki (artysty) w społeczeństwie, zawsze jest przyjmowana z wielkim oczekiwaniem Tym bardziej że w inscenizacji Waldemara Modestowicza, którą Teatr Polski zapowiada na23 października, monolog Konrada mówić będzie Jacek Maczek. Wubieglym roku "Ślub" Gombrowicza wreż. Modestowicza został wybrany najlepszym spektaklem sezonu na scenach szczecińskich w "Kurierowym" plebiscycie Bursztynowych Pierścieni Kre-acja Jacka Polaczka jako Ojca i Króla w tym przedstawieniu została przez widzów wybrana za najlepszą aktorsko.

W połowie stycznia Teatr Polski chce pokazać "Boga mordu" Yasminy Rezy. Bohaterami sztuki cenionej francuskiej dramatopisarki są dwa małżeństwa Houillie i Reille. Przyzwoici mieszczanie. Spotkali się w salonie państwa Houiłlie, bo 11-letni syn państwa Reille uderzył kijem syna państwa Houillić, w rezultacie czego chłopiec stracił dwa zęby. Tytuł zapowiada, że to spotkanie na wzajemnych uprzejmościach się nie skończy.

Teatr Polski zatrudnił też dwóch nowych aktorów Krzysztofa Baumana (w 1980 r. wyróżnionego Bursztynowym Pierścieniem za rolę tytułową w "Kordianie" Słowackiego w reżyserii Andrzeja Rozhina w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, a ostatnio aktora Teatru Dramatycznego w Warszawie) oraz Damiana Sienkiewicza, absolwenta Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji