Wybór
"Godzinie dwunastej", "Irkuckiej historii" i "Tani" - kolejna inscenizacja dramatu Aleksego Arbuzowa, najpopularniejszego chyba u nas, najczęściej wystawianego w teatrach i w telewizji, radzieckiego dramaturga średniego pokolenia.
Akcja sztuki toczy się współcześnie w środowisku radzieckich naukowców; są oni już po pierwszych życiowych sukcesach, ale także w momencie przekraczania wysokich progów, w momencie przełomowym dla dalszego życia i kariery, uzależnionej od decyzji, od wyboru. Od akceptacji lub walki. Akceptacja - to spokój, praca w optymalnie korzystnych warunkach, dostateczne środki materialne na jej kontynuację, uznanie zwierzchników i podwładnych, odcinanie kuponów od wcześniejszych osiągnięć. Walka - to zaatakowanie kilku poważnych w nauce autorytetów, a co za tym idzie - niepewność, życie niespokojne i pełne niespodzianek. Bohater sztuki, niezwykle utalentowany Mikołaj Dwojnikow mówi w pewnym momencie do przyjaciół: "W nauce coś takiego jak zakończona praca nie istnieje. Myśli wyczerpać nie można, każda myśl rodzi następną. To nieuniknione". Jaki będzie jego wybór?
Sztuka Arbuzowa - dramat w dwóch częściach z prologiem - nie rozstrzyga ostatecznie tej kwestii. Pokazuje po prostu dwie wersje drogi życiowej Dwojnikowa, dwa możliwe rozwiązania jego perypetii zawodowych i osobistych. Zawiesza w dramatycznych momentach losy bohaterów opowiedziane uprzednio wyrywkowo w epizodach, nie zamyka jednoznacznymi konkluzjami zawartych w nich polemik. Odwołuje się do widza, jakby proponując, aby napoczęte wątki każdy dla siebie snuł dalej.
Nieprzypadkowo bohaterami "Wyboru" uczynił Arbuzów uczonych - można się domyślać, że są to przedstawiciele nauk ścisłych, fizycy, chemicy, a więc ludzie, którzy wyrywają materii jej tajemnice. Ich odkrycia mają zawsze znaczenie bardziej doniosłe niż odkrycia w innych dziedzinach działalności ludzkiej, ich decyzje pełne są dramatycznych napięć. Tematyka ta, bardzo popularna w radzieckiej literaturze współczesnej, dramacie, filmie - wspomnijmy choćby sławny film Michała Romma "Dziewięć dni jednego roku" - wprowadza widza w krąg zagadnień uniwersalnych, dotyczących przyszłości nauki, modelu współczesnego uczonego, a także sensu ludzkich usiłowań, ceny postępu, nowoczesności, humanizmu.
"Wybór" reżyseruje Konstanty Ciciszwili, przekład Witolda Dąbrowskiego. Scenografia - Ryszarda Radwańskiego i Elwiry Hornik, reżyseria telewizyjna - Bożeny Pi janowskiej. W rolach głównych występują: Zbigniew Zapasiewicz (Mikołaj Dwojnikow), Eugeniusz Kamiński, Andrzej Żarnecki, Andrzej Zaorski. Anna Ciepielewska, Magdalena Zawadzka, Maja Komorowska i Stanisław Zaczyk. Premiera telewizyjna - 4 grudnia.
[data publikacji artykułu nieznana]