Artykuły

Częstochowa. Nagrodzeni na Famie

Oryginalny częstochowski projekt muzyczny Krzyż:Kross z nagrodą Trytona, aktorzy Wojciech Kowalski i Jarosław Kowalski z Teatru from Poland z Nagrodą im. Maxa Szoca. W tym roku na organizowanej w Świnoujściu Famie było wyjątkowo głośno o artystach z naszego miasta.

Krzyż:Kross to duet, który tworzy elektryczną, niekomercyjną muzykę, używając do tego celu starych komputerów Commodore 64. Tworzą go Marek Stypka i Michał Suleja.

Debiutowali w nieistniejącym już klubie Utopia w 2002 roku. Mają na swoim koncie spektakle z udziałem m.in. zespołów Super Girl & Romantic Boys, Dick4Dick, Procesor Plus, Mass Kotki, a ostatnio również z francuskim Charles de Goal. Krzyż:Kross obecny był także z piosenką "PKS" na Regionalnej Liście Przebojów "Gazety Wyborczej".

- Na Famę jechaliśmy po to, aby tam zaistnieć - mówi Marek Stypka, który na koncertach ukrywa się pod pseudonimem Marco Finito. - Zagraliśmy jeden koncert, który został naprawdę bardzo dobrze przyjęty przez publiczność. Kiedy dowiedzieliśmy się, że otrzymaliśmy Trytona i co się z tym wiąże 3000 zł, nie mogliśmy uwierzyć.

Nagroda Trytona, którą funduje prezydent Świnoujścia, to wyróżnienie dla największej osobowości artystycznej Festiwalu. Nagradzany jest profesjonalizm oraz wysoki poziom artystyczny, reprezentowany przez danego wykonawcę.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni i z wyróżnienia, i z kasy - śmieje się Marek Stypka. - Będzie można urządzić za to fajną imprezkę urodzinową.

Wojciech Kowalski i Jarosław Filipski otrzymali Nagrodę im. Maxa Szoca. Jest to wyróżnienie za nieszablonową oraz kreatywną postawę artystyczną. Jednym z warunków otrzymania nagrody jest inicjowanie spontanicznych, oryginalnych, kontrowersyjnych działań w trakcie Festiwalu, odwaga oraz przekraczanie granic dziedzin sztuki. - W ramach warsztatów teatralnych przygotowaliśmy trzy akcje: Akcja Miłości, Wieczór Poezji oraz Pomniki - mówi Kowalski. - I było nam niezwykle miło, że te nasze starania zostały przez jury docenione. Tym bardziej się cieszymy, gdyż w ostatnich latach Nagroda im. Maxa Szoca nie była przyznawana. Nasze akcje teatralne najwidoczniej spodobały się widzom i dlatego wracamy ze Świnoujścia bogatsi o 2000 zł i z poczuciem radości, że to, co robimy trafia do odbiorców. Retransmisję wręczenia nagród z Famy będzie można oglądać w TVP 4 września.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji