Artykuły

Częstochowa. Rozdano nagrody dla twórców

Rozpoczęło się święto miasta. W piątek w amfiteatrze na promenadzie zabrzmiała muzyka, pojawił się urodzinowy tort z okazji 18. edycji Dni Częstochowy, rozdano też nagrody dla twórców oraz mecenasa kultury.

- W tym roku o tym komu przypadną nie decydował prezydent Częstochowy, a rada miasta - mówi Ireneusz Kozera, naczelnik miejskiego wydziału kultury. - Za to jak przed rokiem nagroda wynosi 4 tys. zł.

Kogo docenili radni? W kategorii literatura - Krystynę Kolińską, piszącą i wydającą od 60 lat (m.in. "Córka smutnego szatana. Stanisława Przybyszewska", "Zegadłowicz: podwójny żywot Srebrem pisanego", "Orzeszkowa, złote ptaki i terroryści"). Za twórczość teatralną nagrodę dostał Wojciech Kowalski - aktor i współzałożyciel Teatru Wififi, a obecnie Teatru From Poland, happener, reżyser. Włodzimierz Kuca - choreograf, reżyser, założyciel Teatru Tańca - odebrał nagrodę w dziedzinie tańca. Plastykę wśród nagrodzonych reprezentował Bartosz Frączek, pomysłodawca VI Międzynarodowego Biennale Miniatury i autor 36 wystaw indywidualnych. A za promowanie kultury radni wyróżnili Sławomira Jodłowskiego, twórcę największego w Polsce Międzynarodowego Konkursu Fotografii Cyfrowej "CYBERFOTO" i Jurajskiego Salonu Fotografii.

Honorowy tytuł Mecenasa Kultury i związana z nim statuetka trafiły do Zygmunta Rolata, wychowanego w Częstochowie i ocalonego z holocaustu biznesmena z Nowego Jorku. To za jego sprawą w filharmonii wystąpił światowej sławy skrzypek Joshua Bell, a przy ul. Strażackiej powstał pomnik upamiętniający Żydów z częstochowskiego getta.

Dalszy ciąg zabawy w sobotę na promenadzie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji