Garderobiany
Prapremiera "Garderobianego" odbyła się 6 marca 1980 roku w Royal Exchange Theatre w Manchesterze. Jest to sztuka typowo aktorska, której sławę ugruntowało przedstawienie londyńskie z Johnem Giełgudem i Ralphem Richardsonem w rolach głównych. W 1983 roku powstała filmowa wersja "Garderobianego" przygotowana przez hollywoodzkiego reżysera Petera Yatesa. Rolę tytułową grał Tom Courtenay, a rolę Sira - Albert Finney. Film otrzymał nominację do Oscara, a Finney - w roku 1984 nagrodę aktorską na Festiwalu Filmowym w Berlinie Zachodnim.
Polska prapremiera odbyła się 22 listopada 1986 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie w reżyserii Zygmunta Hubnera z Wojciechem Pszoniakiem w roli Garderobianego i Zbigniewem Zapasiewiczem w roli Sira.
Sztuka doczekała się wielu omówień i recenzji. Interpretowana jako studium aktora i aktorstwa, a także szerzej - teatru, jest oparta na znanym schemacie "teatru w teatrze". Jest też sztuką psychologiczną osadzoną w konkretnych realiach historycznych (II wojna światowa - bitwa o Anglię).
"Jako autora interesuje mnie okres wielkich kryzysów historycznych, które dotykają także zwykłych ludzi. Ich właśnie chciałem pokazać: aktorów, którzy grają na angielskiej prowincji Szekspira pomimo bomb i wojennej biedy. Robią to, co uważają za swój obowiązek, wbrew okolicznościom" - powiedział Roland Harwood, kiedy w lutym 1985 roku gościł w Polsce na zaproszenie Teatru Powszechnego.
"Garderobiany" został przełożony na 26 języków, wystawiono go w 40 krajach.
"Garderobianego" Ronalda Harwooda, w przekładzie Michała Ronikiera wystawił Teatr Polski we Wrocławiu (premiera 27 marzec 1990 rok). Reżyseria - Maciej Wojtyszko, scenografia - Grzegorz Małecki, muzyka - Zbigniew Karnecki.
Na zdjęciu: Grażyna Krukówna (Lady ), Igor Przegrodzki (Sir) i Jerzy Schejbal (Norman).