Artykuły

Lublin. Teatr Stary wzięli na warsztat młodzi

- To ciekawe, nowe, świeże spojrzenie na problemy, które wiążą się z eksploatacją tego zabytkowego gmachu, po zakończeniu praca przy renowacji obiektu - podkreślała Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie. Chodzi o wizje przyszłości Teatru Starego zaprezentowaną przez młodych architektów z Czech i Węgier.

W środę przedstawili oni efekty dziesięciodniowych warsztatów poświęconych konserwacji i rewitalizacji historycznych budynków teatralnych. Uczestniczyło w nich ośmiu studentów z Budapesztu, Pragi i Liberca.

- To interesujący i wyjątkowo piękny obiekt. Jednocześnie bardzo trudny dla wykreowania koncepcji jego zagospodarowania m.in. ze względu na ograniczoną powierzchnię. Budynek jest po prostu mały, nie ma w nim miejsca na umieszczenie wyposażenia technicznego, które musiałby pojawić we współczesnym teatrze - wyjaśniała Csilla Zsarko z Budapesztu.

"Węgierska" propozycja zakładała uzupełnienie gmachu teatru o nowe funkcje. - Zostałaby scena, ale byłaby przeznaczona na kameralne przedstawienia i koncerty muzycznych. Na parterze powstałaby minirestauracja, widzowie oglądaliby przestawienia siedząc przy stolikach a nie na widowni. To dałoby możliwość zarabiania dodatkowych pieniędzy na utrzymanie gmachu, bo ze sprzedaży samych biletów teatr nie będzie się w stanie utrzymać - przekonywała Judit Fodor.

- Na poziomie balkonów mogłoby natomiast powstać galeria wystawiennicza, rodzaj muzeum historii gmachu - uzupełniała Kristina Feher.

Czesi zaproponowali znacznie większe zmiany. Chcieliby dobudować do zabytkowego gmachu nowe części. - M.in. wejście-fuaye, gdzie miesiłyby się np. toalety. Powstałby tam też nowe klatki schodowe, a nawet winda - wyliczał Boris Kanka.

- Od strony ul. Dominikańskiej mogły stanąć ogródek piwny - dodała Tereza Komarkova.

Czesi też chcieliby też, aby w teatrze był bar. Miałby zająć część piwnice. - Teatr musi żyć, przyciągać ludzi. Widzimy tu miejsce dla kameralnych przedstawień, koncertów, ale też przestrzeń na organizowanie sympozjów czy konferencji - dodał Kanka.

Renowacja Teatru Starego ma się zakończyć do grudnia 2011. Ratusz chce, aby miała tu siedzibę teatr impresaryjny. Odrestaurowanie wybudowanego w 1822 r. gmachu ma pochłonąć 27 mln zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji