Artykuły

Mazowsze. Karawana sztuki w kolejnych miejscowościach

W najbliższą niedzielę, 22 sierpnia, do Szreńska zawita Karawana - wędrujący festiwal sztuki i animacji. Impreza odwiedziła już 11 miejscowości województwa mazowieckiego, w których realizowany był program artystyczny.

Dzień Karawany to dwa spektakle teatrów profesjonalnych-jeden dla dzieci, drugi dla widzów dorosłych, kilkugodzinne animacje - plastyczne, parateatralne i cyrkowe. Dodatkowymi elementami programu są namiot opowiadaczy bajek oraz tańce "w kręgu" charakterystyczne dla różnych krajów Europy.

W Szreńsku wystąpią: Teatr Scena ze spektaklem "Legenda ZOO sp. o. o. ' oraz teatr Usta Usta, który zaprezentuje widowisko plenerowe 'Cadillac' [na zdjęciu].

Teatr Scena wykorzystuje ponadczasową tematykę wielkich dziel literatury światowej. W realizacji sięga po wachlarz różnorodnych środków - lalkę, teatr żywego planu i teatr plastyczny.

Każde przedstawienie Teatru Usta Usta to reakcja na otaczającą rzeczywistość. Miejsce i przestrzeń działań teatralnych nie jest scenografią-staje się osobą dramatu. Rozwój scenicznych wydarzeń to wypadkowa działań aktorskich oraz decyzji podejmowanych na bieżąco przez publiczność.

Spektaklom towarzyszyć będzie 6-godzinna akcja animacyjna. Dzieci, młodzież i rodzice będą inspirowani do podjęcia działań, w ramach których każdy może w pewnym sensie stać się artystą. Uczestnicy biorą udział w przygotowaniu m.in.: scenek dramowych, żywych obrazów, kukiełek, strojów, scenografii,

a następnie prezentują je na scenie lub w plenerze. Przygotowywane scenki będą nawiązywały do wcześniej obejrzanych spektakli, być może będą też ich rozwinięciem lub uzupełnieniem. Dla małych zespołów pracujących pod okiem doświadczonych animatorów i trenerów przewidziane są drobne upominki. Udział w prezentacjach jest całkowicie dobrowolny. Osoby zainteresowane występami będą mogły poddać się szczególnej charakteryzacji. Pozostałym uczestnikom zostaną zaprezentowane zestawy wielkogabarytowych zabawek kreatywnych, tj. cymbergaje, labirynty pionowe i poziome, łamigłówki dla małych i dużych oraz inne działania wyzwalające twórczą wyobraźnię.

Każda akcja rozpoczyna się działaniami integracyjnymi. Na stoiskach zainteresowani wykonają samodzielnie makijaż sceniczny, stworzą wybrany rekwizyt teatralny, elementy stroju potrzebnego do prezentacji lub wezmą udział w grach zręcznościowych i zapoznają się z metodami pedagogiki cyrku (elementy żonglowania, chodzenie na szczudłach itp.). Przewidziana jest również możliwość prezentacji krótkich etiud inspirowanych tekstem literackim.

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki - pomysłodawca i autor projektu - realizuje go już po raz czwarty wspólnie ze Stowarzyszeniem Scena 96, Stowarzyszeniem Animatorów i Pedagogów KLANZA, Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie, Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i 12 ośrodkami kultury w województwie mazowieckim. Pomysłodawcy postawili sobie za cel zainteresowanie dzieci, młodzieży i dorosłych teatrem oraz takimi działaniami o charakterze parateatralnym i plastycznym, które wyzwalają wyobraźnię, zdolności twórcze oraz stanowią ciekawy sposób spędzania czasu wolnego.

Szczegóły na plakatach w Szreńsku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji