Artykuły

Gdańsk. V Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana

Wielbisz muzykę klasyczną i pasjonujesz się geniuszem Mozarta? A może odwrotnie - stronisz od sal koncertowych, przyciasnych krawatów i drętwej atmosfery? W jednym i drugim przypadku ta impreza jest właśnie dla ciebie - rusza V Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana".

Od jakiegoś czasu staram się nie marudzić zanadto na lokalną ofertę kulturalną. Bez wątpienia wiele jej brak, ale od czasu do czasu pojawiają się optymistycznie nastrajające niespodzianki, są też imprezy, które już teraz są prawdziwą dumą Trójmiasta.

Do takich właśnie imprez należy organizowana przez Polski Chór Kameralny Mozartiana - w dominującej części plenerowe spotkanie z muzyką geniusza z Salzburga. Rokrocznie wychwalany festiwal pokazał już, że z ciekawym pomysłem można do masowego odbiorcy dotrzeć ze sztuką wysoką. Podczas czterodniowego festiwalu znaleźć można więc zarówno coś dla amatorów różnostylistycznych wariacji na temat Mozarta, jak i zabawy edukacyjne dla najmłodszych, no i przede wszystkim - muzykę patrona w najczystszej postaci.

Na inaugurację (18 sierpnia) i zamknięcie festiwalu (21 sierpnia) usłyszymy więc Wrocławską Orkiestrę Barokową, zaś dni drugiego (19 sierpnia) z Orkiestrą Symfoniczną PFB wystąpią soliści (Anna Carbonera - sopran, Valentina Coladonato - sopran, Joseph Cornwell - tenor). Resztę programu wypełnią bardziej i mniej dosłowne interpretacje jego sztuki, dokonane przez sekstet Krzesimira Dębskiego (18 sierpnia), Cezarego Paciorka (19 sierpnia), czy przez Rosjanina Leonida Chizhika, którego improwizacjom - co wydaje się intrygujące - towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Krakowskiej (20 sierpnia).

Mimo pełnego uznania dla oliwskiej imprezy, wydaje się, że tegoroczna odsłona festiwalu jest nieco uboższa od tej w roku ubiegłym. Mimo wszystko jednak, jest wciąż wybitnie interesująca i atrakcyjna dla odbiorców, którzy mogą przyjść z całymi rodzinami, kocem, kawą mrożoną w słoiku i delektować się cudowną muzyką, nie czując presji zachowania jakiejś szczególnie wymagającej etykiety, właściwej Filharmoniom i innym tego typu "poważnym" miejscom.

V Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana

18 sierpnia 2010 - 21 sierpnia 2010

Gdańsk , Park Oliwski, Pałac Opatów, Katedra Oliwska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji