Artykuły

Katowice. Promocja albumu „100 x TeArt. Wolność Józefa Szajny”

Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, zaprasza na promocję albumu „100 x TeArt. Wolność Józefa Szajny”, która odbędzie się 15 grudnia.


Prelegenci:


prof. dr hab. Dariusz Kosiński (Uniwersytet Jagielloński)


dr hab. Ewa Dąbek-Derda, prof. UŚ. (Uniwersytet Śląski)


15 grudnia/ czwartek/ godz. 17.30


Przestrzeń wystawy „100 x TeArt. Wolność Józefa Szajny”


Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1


Bilet w cenie 1 zł


Publikacja obejmuje artykuły naukowe, pisma teoretyczne i  część albumową. Trzon merytoryczny wydawnictwa stanowią artykuły trzech autorek: prof. Eleonory Udalskiej, dr Bożeny Kowalskiej i dr hab. Ewy Dąbek-Derdy, prof. UŚ, teoretyczek teatru, znawczyń twórczości Szajny. Opracowania części biograficznej, a także wyboru recenzji i cytatów dokonała Bożena Sierosławska-Szajna, żona artysty. 


W publikacji znajdą się wszystkie pisma teoretyczne Szajny wraz z tekstem autobiograficznym „Dno”. Część albumowa została podzielona na trzy części: teatr (fotografie z najważniejszych spektakli), wariacje teatralne (projekty scenograficzne wybrane z kolekcji Centrum Scenografii Polskiej) i plastyka (wizerunki obrazów, figur teatru i instalacji ze zbiorów prywatnych i muzeów w całej Polsce). Muzeum Śląskie posiada w swoich zbiorach najbogatszą kolekcję dzieł Szajny, którą po raz pierwszy zaprezentowano tak szeroko. Dopełnieniem wydawnictwa będą fotografie z wystawy i dokumentacja rzeźby „Przejście”, posadowionej na terenie Muzeum Śląskiego. Publikacja zostanie przygotowana w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej.


Projektem partnerskim wydawnictwa jest strona Wirtualnego Archiwum Józefa Szajny przygotowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji