Artykuły

Barok w Łazienkach Królewskich

Muzyka baroku wypełni we wrześniu zabytkowe wnętrza Teatru Królewskiego i Pałacu na Wyspie. Trwają ostatnie przygotowania do Festiwalu Oper Barokowych.

Spośród wielu ważnych festiwali muzycznych w Warszawie ten zasługuje na szczególną uwagę. Festiwal Oper Barokowych, organizowany od ubiegłego roku przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej „Dramma per Musica", Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawską Operę Kameralną, wyróżniają bowiem dzieła muzyczne prawie niespotykane w polskich salach koncertowych. Ponadto jest okazją do słuchania muzyki i oglądania inscenizacji w historycznych wnętrzach, m.in. 250-letnim dworskim Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich.

Tegoroczną, drugą edycję zainauguruje premierowy spektakl Sognando la morte w wykonaniu Anny Radziejewskiej, śpiewaczki operowej, oraz Jacka Tyskiego, tancerza i choreografa związanego z Polskim Baletem Narodowym. — Chciałabym, żeby ta choreo-opera była esencją moich emocji do muzyki baroku. Chcemy pokazać projekt porywający, ale jednocześnie niezwykle intymny — mówi Anna Radziejewska.

Podczas spektaklu zaprezentuje możliwości taneczne we współczesnej choreografii Jacka Tyskiego do najpiękniejszych utworów wokalnych i instrumentalnych mistrzów baroku, muzycznie przygotowanych przez Liliannę Stawarz i kameralny skład Royal Baroque Ensemble.

Wydarzeniem festiwalu będzie pierwsze polskie wystawienie opery neapolitańskiego kompozytora Leonarda Vinciego Semiramida rozpoznana. Opera, która swoją premierę miała w Rzymie 6 lutego 1729 r., opowiada historię legendarnej babilońskiej władczyni Semiramidy, która przebrana za króla rządzi w Syrii. — To moja pierwsza praca nad muzyką dawną i pierwsza w tak zacnej przestrzeni jak Teatr Królewski w Starej Oranżerii. Ale jestem spokojna o efekt, bo libretto ma niesamowity potencjał muzyczny — mówi Ewelina Pietrowiak, reżyserka i scenografka.

Z zachowanych manuskryptów, dostępnych w archiwum w Mediolanie, partyturę opery odtworzył włoski klawesynista Marco Vitale i on również poprowadzi orkiestrę podczas wszystkich wrześniowych spektakli (9-10 oraz 12-13 września). Na scenie będzie można zobaczyć uznanych solistów Ingridę Gapovą, Karola Kozłowskiego, Dorotę Szczepańską, Gabriela Diaza, Ewę Leszczyńską i Elwirę Janasik.

W programie festiwalu, poza spektaklami, znajdują się także koncerty, które będą okazją do spotkania z rzadko wykonywanymi kompozycjami takich mistrzów baroku, jak Claudio Monteverdi, Tarquinio Merula, Luigi Rossi czy Georg Friedrich Handel. W Pałacu na Wyspie odbędą się recitale młodych utalentowanych śpiewaczek Aleksandry Zamojskiej i Dagmary Barny oraz koncert kameralny II Giardino degli affetti. Na zakończenie festiwalu powróci opera Orlando Handla. Jedynym wydarzeniem, które odbędzie się poza terenem Łazienek Królewskich, będzie oratorium Antonia Caldary Maddalena ai piedi di Cristo w Kościele Seminaryjnym, w wykonaniu wokalistów oraz Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense" pod kierownictwem Lilianny Stawarz.

Bilety na II Festiwal Oper Barokowych w cenie 20-100 zł można kupować poprzez stronę www.bilety24.pl lub bezpośrednio przed wydarzeniami (w miarę wolnych miejsc).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji