Artykuły

Gdańsk. Walentynowicz niezadowolona z filmu Schlöndorffa

Była działaczka "Solidarności" Anna Walentynowicz, która obejrzała w piątek [25 sierpnia] na specjalnym pokazie inspirowany jej biografią film Volkera Schloendorffa "Strajk - bohaterka z Gdańska" powiedziała, że dzieło niemieckiego twórcy nie podoba się jej, ponieważ "przeinacza historyczne fakty".

Pokaz filmu odbył się w kinie Kameralnym w Gdańsku. uczestniczyło w nim kilkanaście zaproszonych przez Walentynowicz osób - m.in. małżeństwo Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Krzysztof Wyszkowski, reżyser filmów dokumentalnych Jerzy Zalewski - oraz przedstawiciele producenta najnowszego dzieła Schlöndorffa.

Tuż po projekcji Walentynowicz podkreśliła, że film zawiera niewielki procent jej biografii, a "wiele rzeczy zostało zmyślonych" jak np. ta, że jej syn służył w ZOMO. - To jest oburzające - dodała legendarna działaczka związku. - Źle się odbiera taki film o sobie. Gdybym miała na to wpływ, nigdy nie uczestniczyłabym w tym filmie ze względów osobistych i historycznych - podkreśliła Walentynowicz. Jako przykład fałszowania wydarzeń ze strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. wymieniła m.in. scenę pobicia przez robotników sekretarza partii.

Zdaniem polskiego koproducenta Macieja Ślesickiego, film w stosunku do Walentynowicz jest zrobiony z "nabożeństwem", a nawet "na kolanach". - Ten film w jednoznaczny sposób buduje jej pomnik - uważa Ślesicki.

Na przełomie 2006 i 2006 r. Walentynowicz sprzeciwiała się produkcji niemieckiego reżysera, twierdząc, że nowe dzieło Schlöndorffa "plugawi" nie tylko ją, lecz także "cały ruch "Solidarności". Legendarna działaczka związku groziła nawet pozwem sądowym z żądaniem wstrzymania kręcenia filmu; ostatecznie jednak odstąpiła od tego zamiaru.

Pytana po projekcji, czy ma jeszcze zamiar protestować przeciwko filmowi, odpowiedziała, że musi się jeszcze nad tym zastanowić. Walentynowicz powiedziała też, że przyjęła zaproszenie Haase'go do Niemiec na dyskusję po projekcji filmu Schlöndorffa.

Zdjęcia do filmu kręcone były od 19 października 2005 r. w Gdańsku, głównie na terenie Stoczni Gdańskiej. Główną rolę gra urodzona we wschodnim Berlinie Katharina Thalbach, która wystąpiła w oscarowym "Blaszanym bębenku" Schlöndorffa. W filmie produkcji niemiecko-polskiej grają też polscy aktorzy, m.in. Andrzej Chyra, Andrzej Grabowski i Wojciech Pszoniak.

Przedpremierowy, zamknięty dla dziennikarzy, pokaz filmu "Strajk - bohaterka z Gdańska" odbył się 5 lipca w Gdańsku w ramach 11. Festiwalu Gwiazd. Dzieło Schlöndorffa ma być pokazane na jesiennym festiwalu filmowym w Wenecji.

Na zdjęciu: Anna Walentynowicz przed projekcją filmu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji