Artykuły

Gdańsk. Nagrody Neptuna od Prezydenta Miasta

W środę 5 lipca odbędzie się w Gdańsku uroczystość wręczenia nowego lauru prezydenta miasta - Nagrody Neptuna. Otrzymają ją: Andrzej Wajda [na zdjęciu], Jan A.P. Kaczmarek i Volker Schlöndorff.

Uroczystość, wpisana do programu odbywającego się właśnie w Gdańsku 11. Festiwalu Gwiazd, rozpocznie się o godz. 11 w jednym z najbardziej reprezentacyjnych gdańskich zabytków Dworze Artusa (Gdańsk, ul. Długi Targ 45). Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczy pamiątkowe statuetki trzem twórcom: dwóm reżyserom i kompozytorowi, specjalizującemu się w muzyce filmowej.

- To nie będzie nagroda tylko dla filmowców - tłumaczy Maciej Sylwańczyk, kierownik referatu kultury w gdańskim Urzędzie Miasta. - To laur przyznawany przez prezydenta tym twórcom, którzy w swojej artystycznej działalności nawiązują do gdańskiej tradycji albo współczesności, a ich dorobek zostawia trwały ślad w historii miasta. Otrzymywać go będą artyści o wybitnych osiągnięciach: plastycy, literaci, muzycy.

Nagroda Neptuna ma formę statuetki, przedstawiającej boga mórz. Nie będzie to jednak miniatura rzeźby z fontanny Neptuna, stojącej przed Dworem Artusa, ale projekt specjalnie przygotowany na potrzeby nagrody przez gdańskiego rzeźbiarza Jana Szczypkę, autora m.in. nowego pomnika Jana Heweliusza przy Ratuszu Staromiejskim. Pierwszymi laureatami będą: Andrzej Wajda, Jan A.P. Kaczmarek i Volker Schlöndorff.

Ten pierwszy to mistrz polskiego filmu, autor wielu dzieł, które na zawsze weszły do kanonu rodzimej kinematografii, np.: "Ziemi obiecanej", "Kanału" czy "Popiołu i diamentu". Trójmiasto jest mu bliskie zarówno pod względem artystycznym, jak i osobistym - bywa tu dość często, zdarza mu się także tu właśnie umieszczać akcję swoich filmów. Najsłynniejszym "gdańskim" filmem Wajdy jest "Człowiek z żelaza" z 1981 roku, powstający tuż po sierpniowych strajkach w Stoczni Gdańskiej i opowiadający historię jednego z ich uczestników. Ostatnio Wajda nakręcił w Gdańsku swoją część wspólnego projektu kilkunastu polskich reżyserów, przygotowanego z okazji ćwierćwiecza Sierpnia '80.

Jan A.P. Kaczmarek jest kompozytorem i muzykiem. W latach siedemdziesiątych zasłynął jako ilustrator przedstawień Teatru Ósmego Dnia i założyciel Orkiestry Ósmego Dnia. Od przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych przebywa na stałe w USA, gdzie po wielu latach pracy zyskał miano cenionego kompozytora muzyki filmowej. Ukoronowaniem jego kariery w tej dziedzinie był ubiegłoroczny Oskar za przygotowanie ścieżki dźwiękowej do filmu "Marzyciel". Jego losy z Gdańskiem zetknęły się na dobre dopiero w ubiegłym roku, kiedy władze miasta zwróciły się do niego z propozycją skomponowania utworu, którego wykonanie uświetniłoby sierpniowe obchody 25-lecia istnienia "Solidarności".

Volker Schlöndorff to niemiecki reżyser filmowy, twórca wielu wysoko ocenianych filmów, m.in. takich jak: "Niepokoje wychowanka Törlessa", "Utracona cześć Katarzyny Blum" czy "Król Olch". Z Gdańskiem związał się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdy zekranizował jedną z najważniejszych gdańskich powieści - "Blaszany bębenek" Güntera Grassa. Uznawany za wybitny, film do dziś pozostaje niezwykle istotnym elementem tzw. nowej gdańskiej mitologii. Niedawno twórca powrócił nad Motławę, by nakręcić tu swój najnowszy film "Strajk - bohaterka z Gdańska", inspirowany biografią Anny Walentynowicz.

Wstęp na wręczenie Nagród Neptuna jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji