Artykuły

Kraków. "Granice zostały przekroczone" w Starym Teatrze

W najbliższy weekend 22-24 kwietnia, Stary Teatr wspólnie z Instytutem Goethego oraz Domem Norymberskim zapraszają do udziału w wydarzeniu "Granice zostały przekroczone."

Podczas intensywnego, trwającego trzy dni programu wydarzeń Stary Teatr stanie się artystycznym forum ważnych społecznie dyskusji, w ramach którego odbędą się czytania performatywne współczesnych niemieckich dramatów, debaty oraz pokazany zostanie gościnny spektakl z Teatru im. Maksyma Gorkiego w Berlinie.

Granice zostały przekroczny to projekt, którego istotą jest podjęcie tematu kryzysu migracyjnego i wywołanych nim zawirowań wewnątrz europejskiej wspólnoty oraz tego, jak twórcy z Polski i Niemiec oddają te napięcia w sztuce.

Głównym punktem programu jest spektakl "Common Ground" [na zdjęciu] w reżyserii Yael Ronen, który dwukrotnie zaprezentuje berliński Teatr im. Maksyma Gorkiego. Podczas intensywnego, trzydniowego programu odbędą się również czytania performatywne w reżyserii Anety Groszyńskiej i Małgorzaty Wdowik oraz dwie debaty z udziałem prof. Moniki Płatek, ks. Adama Bonieckiego i prof. Jacka Filka oraz Basila Kerskiego, dr hab. Beaty Kowalskiej i Dawida Wildsteina.

Masowy napływ przybyszy z Azji, Afryki i krajów bałkańskich do państw Unii Europejskiej w ostatnich latach spowodował trwający do dziś, najsilniejszy od zakończenia II wojny światowej, kryzys migracyjny. Ten złożony ekonomicznie i politycznie problem to wyzwanie dla europejskiej wspólnoty, a zwłaszcza dla społeczeństw poszczególnych krajów, podatnych na obiegowe, populistyczne hasła, które często demonizują migrantów i banalnie dzielą gospodarzy i przybyszy w myśl opozycji my - obcy. Coraz trudniejsza sytuacja wokół migrantów potęgowana jest terrorystycznymi atakami, między innymi Państwa Islamskiego, które wstrząsają Europą, a także umacnianiem się ekstremistycznych i nacjonalistycznych ruchów.

Z tymi wielkimi problemami mierzą się dzisiaj nie tylko politycy, organizacje społeczne, ale też ludzie kultury, a w szczególności teatru.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdą Państwo na stronie internetowej Starego Teatru (www.stary.pl).

***

HARMONOGRAM:

22 kwietnia 2016 (piątek)

19.00 Terror, czytanie performatywne, reż. Aneta Groszyńska, Sala im. Heleny Modrzejewskiej

20.30 W stanie wyższej konieczności. Debata z udziałem prof. Moniki Płatek, ks. Adama Bonieckiego i prof. Jacka Filka, moderacja: Michał Olszewski, Sala im. Heleny Modrzejewskiej

*

23 kwietnia 2016 (sobota)

14.30 Terror, czytanie performatywne, reż. Aneta Groszyńska, Sala im. Heleny Modrzejewskiej

17.00 Śmieszna ciemność, czytanie performatywne, reż. Małgorzata Wdowik, Nowa Scena

19.00 Common Ground, reż. Yael Ronen, spektakl Teatru Gorkiego z Berlina, Duża Scena

21.00 Spotkanie z twórcami spektaklu Common Ground, prowadzenie: Roman Pawłowski, Duża Scena (tłumaczenie konsekutywne)

*

24 kwietnia 2016 (niedziela)

16.00 Śmieszna ciemność, czytanie performatywne, reż. Małgorzata Wdowik, Nowa Scena

18.00 Common Ground, spektakl Teatru Gorkiego z Berlina, Duża Scena

20.00 Kotwice konfliktu. Debata z udziałem Basila Kerskiego, dr hab. Beaty Kowalskiej i Dawida Wildsteina, moderacja: Dariusz Rosiak, Sala im. Heleny Modrzejewskiej

Współorganizatorzy: Goethe Institut, Dom Norymberski

Partner: Tygodnik Powszechny

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec przez: FUNDACJA WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJ

Granice zostały przekroczone to projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

goethe.de/swietujemy

Do materiałów załączamy zdjęcia:

Zdjęcia pochodzą z Teatru Maksyma Gorkiego, autor: Esra Rotthoff.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji