Artykuły

Kraków. Bohaterki "Lubiewa" piszą list do prezydenta miasta

Kraków stolicą ludzi LGBT? List w tej sprawie do Prezydenta Jacka Majchrowskiego wystosowały Patrycja i Lukrecja z "Lubiewa". W ten nietypowy sposób krakowski Teatr Nowy anonsuje premierę spektaklu opartego na drugiej części książki Michała Witkowskiego, "Lubiewo. Bez cenzury".

Patrycja i Lukrecja, bohaterki "Lubiewa", to para starzejących się homoseksualistów, którzy zamknięci w gomułkowskim bloku wspominają swoje "lepsze" czasy, pikiety, pierwsze razy, rosyjskich żołnierzy, a także przyjaciół, których zabrało AIDS. "Lubiewo. Ciotowski bicz" zabiera nas na plażę do Lubiewa, by znowu wspominać i przypomnieć nam bohaterki Wielkiego Atlasu Ciot Polskich.

Patrycja Lukrecja - obywatelki Krakowa?

Patrycja i Lukrecja, zmuszone uciekać z Wrocławia, gdzie w miejscu pikiety miasto "galerię postawiło, ale nie dla promocji sztuki lecz dla handlu i komercji, abyśmy My, to znaczy Ja (Lukrecja) i Ona (Patrycja) nie mogły dalej teatru naszego życia codziennego uprawiać" - znalazły pracę w krakowskim Teatrze Nowym. "No i tak mieszkamy w tym Krakowie, wystawiany na Gazowej nasze dziwowisko "Lubiewem" zwane, po kraju jeździmy, miasto promujemy, wzruszamy innych i dowody uwielbienia zbieramy od Bałtyku po Tatry. Nie dla własnego interesu, lecz dla dobra ogółu. Bo ogół to jest to, co nas interesuje" - czytamy w liście otwartym, który w czwartek Teatr Nowy złożył na ręce Jacka Majchrowskiego. List ma być też próbą podjęcia dyskusji na temat promocji Krakowa jako miasta przyjaznego ludziom LGBT. "Panie Prezydencie, tylko w Krakowie przyjęto nas z otwartymi ramionami, choć na ulicach różnie o nas mówią. Ale My, to znaczy Ja (Lukrecja) i Ona (Patrycja) się tym nie przejmujemy, My to znaczy Ja (Lukrecja) i Ona (Patrycja) misję mamy: My, to znaczy Ja (Lukrecja) i Ona (Patrycja) chcemy, żeby Kraków stał się stolicą alternatywnej seksualności, miastem przyjaznym wykluczonym, w którym wszyscy tacy jak my mogą żyć i pracować. Czyż nie jest to wizja godna Królewskiego Miasta Krakowa, które przez wieki gromadziło narodową alternatywę?". Teatr Nowy zapowiada włączenie się w inicjatywę i opracowanie programu, który uczyni Kraków miastem przyjaznym LGBT.

Premiera spektaklu: 21 i 22 czerwca o godz. 19.15

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji