Artykuły

Kraj. Bitwa o Camerimage przeniosła się na Facebooka

O festiwal bije się już kilka miast: Katowice, Kraków, Wrocław, Gdynia i Poznań. Oprócz Krakowa wszystkie boje toczą na portalu facebook.pl. Wygrywa Poznań. Na razie.

"Jestem za", "Jasne, bierzmy, co się da, może się trochę ten sztywno-poprawny klimat zmieni", "Facebookowy "Camerimage dla Wrocławia" (660 członków) rzucił nam rękawicę twierdząc, że Poznań nie ma "duszy" a Poznaniacy "nie czują" takich idei jak ESK2016 czy Camerimage. Pomóżmy im udowodnić jak bardzo się mylą!" - takie wpisy pojawiły się na poznańskim profilu "Przenieśmy festiwal Camerimage do Poznania", gdzie fani biorą udział w wirtualnej bitwie o festiwal.

Dyskusja o przeniesieniu festiwalu rozgorzała po konflikcie dyrektora Camerimage, Marka Żydowicza z łódzkimi urzędnikami. Impreza jest tak prestiżowa, że pod swoje skrzydła chce ją przyjąć wiele miast. Szczególnie te, które w 2016 roku chcą zostać Europejską Stolicą Kultury. Medialna bitwa na słowa i zapewnienia przeniosła się do internetu, a konkretnie na portal facebook.pl. Tutaj profile założyły już Poznań, Wrocław i Gdynia, pod hasłem: "Przenieśmy festiwal Camerimage do...".

Katowice natomiast o festiwal biją się pod hasłem "Chcemy festiwalu Camerimage dla Śląska". Każdy, kto ma profil na facebooku może zostać fanem miasta, w którym chce żeby odbywał się festiwal. Na razie w tej wirtualnej wojnie wygrywa Poznań, który ma już 793 fanów, a ich liczba ciągle rośnie. Kolejne są Wrocław (774 fanów), Śląsk (638) i Gdynia (292). Za to zwolenników pozostawienia festiwalu w Łodzi na facebooku jest już 2526.

Po Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Gdyni do miast ubiegających się o festiwal dołączył Kraków. - To sprawdzona marka, ciesząca się dużym zainteresowaniem na świecie - powiedziała gazecie.pl Renata Lisowska, rzecznik prezydenta Majchrowskiego. A miasto już nawiązało kontakty z organizatorami imprezy. Ale profilu na facebooku jeszcze nie założyło.

Szef Camerimage nie pierwszy raz grozi zmianą lokalizacji festiwalu. Przypomnijmy, że jego pierwsza edycja odbyła się w Toruniu w 1993 r. Siedem lat później - z powodu konfliktu z ówczesnymi władzami miasta - festiwal przeprowadził się do Łodzi.

(...)

Całość w Gazecie Wyborczej - Poznań.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji