Artykuły

Wrocław. Możdżer w reklamówce "Scata"

W poniedziałek [8 lutego] aktorzy wrocławskiego Teatru Muzycznego "Capitol" wzięli udział w zdjęciach do filmiku reklamującego przygotowywaną właśnie premierę w Teatrze Muzycznym "Capitol". W reklamówce wystąpi też Leszek Możdżer [na zdjęciu], kompozytor muzyki do "Scata".

Reklama dźwignią handlu i Teatr Muzyczny "Capitol" nie pierwszy już raz korzysta ze sposobów promocji zarezerwowanych do niedawna dla głośnych premier filmowych. Krótkie spoty reklamowały już m.in. "Operę za trzy grosze", "West Side Story" i - niedawno - "Krainę uśmiechu". Reklamówki kręcone były w plenerach lub w teatrze, natomiast najnowsza premiera reklamowana będzie za pomocą filmiku, zrealizowanego w scenografii całkowicie wygenerowanej w pamięci komputera.

Spektakl o miłości pucybuta (Sambor Dudziński) do kwiaciarki (Bogna Woźniak) reżyseruje Wojciech Kościelniak. Akcja spektaklu - rozegrana całkowicie bez słów, a jedynie za pomocą śpiewu tytułowym scatem - rozgrywa się w nieokreślonym bliżej czasie, w nadmorskim kurorcie. Scenografia autorstwa Grzegorza Policińskiego jeszcze fizycznie nie istnieje, dlatego realizator reklamówki Marcin Kryjom musiał zastosować metodę, którą na dużo większą skalę wypróbował już m.in. George Lucas, realizując kontynuację "Gwiezdnych wojen".

- Najpierw stworzyliśmy tzw. animatic - tłumaczy reżyser filmiku. - To animowany, trójwymiarowy pierwowzór przyszłego filmu, dzięki któremu przed rozpoczęciem zdjęć można zobaczyć i dokładnie zaplanować każdą scenę, w tym ruch aktorów i ruch kamery.

Aktorzy odgrywali swoje scenki na zielonym tle, w miejsce którego wmontowana zostanie zaprogramowana osobno "dekoracja" - kamieniczki w niewielkim miasteczku, wnętrze restauracji, hotelowy pokój. W reklamówce wystąpił też pianista jazzowy Leszek Możdżer, kompozytor muzyki do "Scata". Nie pojawi się co prawda na scenie (nie wiadomo nawet, czy wystąpi w jazzowym zespole grającym podczas premiery), ale to właśnie jego nazwisko i osoba będą jednym z najważniejszych elementów promocji widowiska. Filmik zostanie zmontowany w dwóch wersjach. Minutowa trafi do kin sieci Helios, a 30-sekundowa będzie emitowana w TVP Wrocław. Premiera "Scata" 7 kwietnia.

Co to jest scat ? To technika śpiewu polegają na zastępowaniu słów piosenki pozbawionymi konkretnego znaczenia sylabami. Mistrzami śpiewu scatem - a właściwie improwizowania tą techniką - byli m.in. Ella Fitzgerald i Luis Armstrong.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji