Artykuły

Lublin. Noc Kultury 2009

W sobotę, tuż po zachodzie słońca, rozpocznie się w Lublinie trzecia Noc Kultury, jedyna taka impreza na świecie. Będą działać teatry, muzea, biblioteki, galerie, a nawet Instytut Pamięci Narodowej. W otwartej przestrzeni, m.in. na dachu kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 59 i w fontannie na placu Litewskim, odbędą się dziesiątki koncertów i happeningów, w sumie ponad 250 zdarzeń.

- Uczestnictwo w tegorocznej Nocy Kultury to sztuka sama w sobie - mówiła na wczorajszej konferencji prasowej Agnieszka Wojciechowska z Warsztatów Kultury, koordynatorka imprezy. - Chodzi o sztukę wyboru - wyjaśniła ze śmiechem.

W mieście, nad miastem i pod miastem wystąpią muzykanci, tancerze, plastycy, aktorzy, projektanci mody i cyrkowcy, performerzy, a nawet filozofowie i bankowcy. Kogo zmęczy dobywająca się zewsząd muzyka (na placu Litewskim będzie na przykład hardcorowo), znajdzie wytchnienie w bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej, gdzie o godz. 23.30 zacznie się spotkanie poświęcone... milczeniu. Wykład wygłosi prof. Cezary Wodziński, znawca i tłumacz Martina Heideggera. Spokojniej niż na ulicy będzie w teatrach, Osterwy i Andersena, ale w objęcia Melpomeny dostaną się jedynie ci, którzy wcześniej zarezerwowali (bezpłatne oczywiście) wejściówki. Dziś, jak powiedzieli dyrektorzy obu placówek, listy są już zamknięte. Na pocieszenie zawiedzionym przypomnijmy, że mają do wyboru ćwierć tysiąca innych propozycji.

- Czerwcowa noc może okazać się za krótka na to całe szaleństwo. Może powinniśmy przenieść Noc Kultury na grudzień, kiedy noce są najdłuższe w roku - żartował fundator imprezy, prezydent Lublina Adam Wasilewski.

Budżet trzeciej edycji największej imprezy kulturalnej Lublina wynosi 100 tys. zł. To koszty techniczne (np. budowa scen plenerowych, wynajem dwóch firm ochroniarskich), bowiem wszyscy artyści, od tych najsławniejszych po debiutantów, występują za darmo. Dlaczego nie ma wśród nich Bajmu, Budki Suflera, kabaretu Ani Mru-Mru? - Wszystkich zapraszamy, ale nikogo nie namawiamy - dyplomatycznie odpowiada Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji