Artykuły

Lublin. Przed Nocą Kultury

Nie wiadomo kiedy i dlaczego położył się w środku miasta i zapadł w długi sen. Wystarczy popatrzeć na Lublin z lotu ptaka, by dostrzec wyraźną sylwetkę tego śpiocha. Pora go wreszcie obudzić. Muzyką, tańcem, śpiewem. W tym roku Noc Kultury (6-7 czerwca) odbędzie się pod hasłem "Człowiek w mieście - miasto w człowieku". Wszystko wydarzy się na placach i ulicach, które tworzą zarys ludzkiej postaci.

Sylwetkę człowieka dostrzegł w planie Lublina Jan Bernad, kompozytor, założyciel Fundacji Muzyka Kresów, przekształconej w Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża. - W latach 50. i 60. ubiegłego wieku legenda o tym, że Lublin jest zbudowany na planie człowieka, była dość żywa, ale z czasem o niej zapomnieliśmy - przyznaje Jan Bernad. Ideę podchwycili organizatorzy Nocy Kultury i trzecia edycja tej niezwykłej imprezy odbędzie się pod hasłem "Budzimy człowieka". - Odprawimy wszelkie rytuały, jakimi dysponuje sztuka: teatr, kino, muzyka, literatura, malarstwo, performance - mówi Agnieszka Wojciechowska z Warsztatów Kultury, koordynatorka imprezy. A jeden z grona współpracowników, Marcin Skrzypek z Teatru NN, znany bojownik o ścieżki rowerowe. dorzuca z uśmiechem: - Zaaplikujemy człowiekowi również masaż i łaskotki, jeżdżąc po nim na dwóch kółkach.

Sylwetkę człowieka można znaleźć na planie każdego miasta, mówią sceptycy. Ale nie każde miasto potrafi przekuć ten fakt w uroczą legendę, integrującą mieszkańców - odpowiadają entuzjaści pomysłu. "Sztabowcy" Nocy Kultury twierdzą, że głowa naszego ludzika to Stare Miasto i Podzamcze, czyli pamięć o historii i wielokulturowości Lublina. Jego serce bije na placu Litewskim, kręgosłup zaś tworzy Krakowskie Przedmieście. Ręce, wskazujące na północ i południe, to ulice Świętoduska i Bernardyńska. Nogi to dwa filary Lublina: studenci (ul. Radziszewskiego ) oraz przyroda i ekologia (Al. Racławickie i Ogród Saski).

W Noc Kultury lublinianie będą uczestniczyć w 250 różnorodnych wydarzeniach artystycznych, odbywających się w ponad stu punktach miasta. Darmowy wstęp oferują muzea, galerie, teatry. Ulice, place i zaułki zmieniają się w labirynt sztuki. Będą koncerty na dachach budynków, performance i happeningi na skwerach, na deptaku, spektakle w bramach i fontannach miejskich, pokazy mody na schodach ratusza, kino samochodowe w miasteczku akademickim.

Noc Kultury w Lublinie, 6-7 czerwca, 250 wydarzeń w stu punktach miasta, bezpłatnie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji