Artykuły

Holoubek i Szajna w Śląskim

Od 30 stycznia w Galerii Foyer można oglądać wystawę fotografii "Gustaw Holoubek - Józef Szajna w Teatrze Śląskim". Autorem zdjęć jest Krzysztof Lisiak - rzecznik prasowy Teatru Śląskiego, współpracownik Filharmonii Śląskiej i Teatru Nowego w Zabrzu. Autor wielu zdjęć z wydarzeń kulturalnych w regionie - pisze Andrzej Koniakowski w portalu silesiakultura.pl.

Zaprezentowane przez Krzysztofa Lisiaka portrety tych wielkich postaci budzą podziw i uznanie. Jednak kolejność i układ fotogramów w powiązaniu z pytaniami autora zmuszają nas do zajęcia stanowiska do istoty samej fotografii oraz do jej roli w naszym życiu. Szczególnie do wspomnień, jakie wywołują portrety ludzi, którzy już od nas odeszli.

Jest i nie jest to głos z przeszłości. Nasze wspomnienia to przeszłość, ale i siła naszego aktualnego życia. Bez nich, kim bylibyśmy?

Nasze Ja to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Te portrety mówią nam o Gustawie Holoubku, Józefie Szajnie bardzo wiele, ale do ich prawdziwego zrozumienia musimy przywołać swoją wiedzę o sztukach i rolach, w jakich zagrali i w jakich byli dla nas naprawdę wielcy. Bez naszych wspomnień oraz osobistych ocen nie docenimy tego artystycznego przekazu.

Ten cykl bardzo precyzyjnie zestawionych portretów to pewien etap poznawania istoty sztuki w wykonaniu "wielkich", od których uczy się i będzie się jeszcze długo uczył Krzysztof Lisiak, którego motto można sparafrazować "Fotografia to obraz wielkich postaci wsparty naszymi wspomnieniami". Każdy z nas to rzeczywistość!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji