Artykuły

Wrocław. Przygotowania do Brave Festival

Afrykańskie tańce, rytuały, ceremonie i widowiska w wykonaniu m.in. plemion Nuna (na zdjęciu) i Fula, warsztaty tańca afrykańskiego oraz gry na bębnach, a także obszerny blok filmowy, to główne atrakcje rozpoczynającego się 4 lipca we Wrocławiu Brave Festivalu - przeciw wypędzeniom z kultury.

- Wszystko, co zobaczymy będzie stanowiło cytat z afrykańskich rytuałów. Będzie jednocześnie widowiskiem i ceremonią. Są rzeczy bajkowe i niezwykle ciekawe - mówi dyrektor festiwalu Grzegorz Bral.

Na festiwalu zaprezentowane zostaną cztery afrykańskie rytuały m.in. tańce zoomorficznych masek pochodzącego z Burkina Faso plemienia Nuna, pieśni grupy Wagogo Muheme Group z Tanzanii, które dziś można usłyszeć w kościele, a które kiedyś towarzyszyły rytuałom obrzezania kobiet z plemienia Wagogo oraz taniec męskiej urody plemienia Fula.

- Każda z tych zoomorficznych masek waży od 30 do 50 kg. Legenda mówi, że każda z nich zawiera w sobie ducha, a tancerz, który zakłada na siebie taką maskę podlega transformacji i przestaje być człowiekiem czy tancerzem. Przemawia przez niego duch i nie ma dla niego żadnych ograniczeń cielesnych- opowiadał Bral.

Podczas festiwalu będzie można także zobaczyć grupy prezentujące tradycje europejskie i azjatyckie. Wystąpi m.in. zespół Akhtar Sharif Arup Vale z Pakistanu, który od czterech pokoleń wykonuje tradycyjną muzykę "qawwali" oraz korsykańska grupa A Filetta, która wykonując sakralne i świeckie hymny, w sposób genialny łączy archaiczność ze współczesnością.

Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszyć będzie także rozbudowany blok filmowy, podczas którego będzie można zobaczyć m.in. retrospektywę filmów dokumentalisty Jeana Roucha. - Nie możemy sobie pozwolić na pokazanie bardzo wielu rytuałów, a film daje możliwość wielkiego kulturowego skrótu. Tegoroczne obrazy poświęcone są rytuałowi, wykorzenieniu kultury i pracy z ciałem. Są strasznie bolesne, trudne, ale też bardzo ciekawe - pokreśl Bral.

Organizatorzy przygotowali również warsztaty m.in. filmowe, afrykańskiego tańca, gry na bębnach oraz spotkania z artystami i dyskusje filmowe.

Festiwal odbywa się pod patronatem prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, marszałka województwa dolnośląskiego Marka

Łapińskiego oraz UNESCO. Wszystkie wpływy z biletów przekazane zostaną na pomoc bezdomnym dzieciom z Tybetu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji