Artykuły

Poznań. Zbudują bramę do Teatru Polskiego

100 milionów euro do 2012 roku chce zainwestować spółka Centrum Development & Investments w zabudowę centrum Poznania. Plany firmy obejmują między innymi rewitalizację słynnego poznańskiego Okrąglaka oraz inwestycje przy pierzei ul. 27 Grudnia. Kluczowym elementem projektu jest budynek Teatru Polskiego [na zdjęciu].

Spółka CDI planuje rozpoczęcie robót już w przyszłym roku. Pierwszy etap ma obejmować prace przy okrągłym kolosie. Poznański Okrąglak, w którym w czasach PRL można było kupić niedostępne gdzie indziej importowane towary, lata handlowej świetności ma już za sobą. Ale wkrótce budynek ma zmienić oblicze.

- Dzięki rewitalizacji Okrąglak stanie się nowoczesnym obiektem biurowym, przy czym wartości architektoniczne i historyczne zostaną zachowane - zapowiadają przedstawiciele inwestora.

- Planujemy powstanie 6 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Inwestycja powinna się rozpocząć w trzecim kwartale 2008 roku, a jej zakończenie przewidujemy na czwarty kwartał 2009 roku. Teraz trwają uzgodnienia m.in. z konserwatorem zabytków, przygotowujemy też wniosek o pozwolenie na budowę.

W drugim etapie CDI planuje realizację projektu tzw. Bramy Teatru, czyli zabudowę ul. 27 Grudnia na odcinku od Okrąglaka do budynku Arkadii przy ul. 3 Maja. Tereny te wkrótce mają się stać reprezentacyjnym miejscem Poznania.

- Projekt przewiduje powstanie nowej pierzei ulicy, opartej na przedwojennej linii zabudowy, wysuniętej w stosunku do linii Okrąglaka i Arkadii, co pozwoli na oddanie indywidualnego charakteru obu tych obiektów - opisuje inwestor. - Kluczowym elementem projektu jest budynek Teatru Polskiego. Koncepcja zakłada wzniesienie swego rodzaju bramy prowadzącej do teatru, budowę nowego obiektu Malarni, czyli teatralnych powierzchni, a także stworzenie placu przed teatrem.

W tej przestrzeni znajdą się też galerie i kawiarnie. Jednym słowem - projekt Brama Teatru przewiduje stworzenie z ulicy 27 Grudnia pieszej ulicy handlowej przez zamknięcie jej dla ruchu samochodowego i pozostawienie linii tramwajowej.

W planowanych obiektach, obok punktów usługowych, gastronomicznych i handlowych, na wyższych piętrach mają się znaleźć mieszkania. Dokładny projekt architektoniczny nowej zabudowy jest w trakcie opracowań.

- Przygotowany dla Poznania plan rewitalizacji budynku Okrąglaka oraz projekt Bramy Teatru to koncepcja, która uwzględnia specyfikę miasta, jego historię, analizę urbanistyczną. Efektem będą nowoczesne powierzchnie biurowe oraz mieszkania, a także obiekty handlowo-usługowe otwarte na przestrzeń ulicy - mówi Patric Delcol, prezes CDI.

Planowane rozpoczęcie drugiej części inwestycji, przy założeniu uchwalenia zmiany planu miejscowego do połowy 2008 roku, to pierwszy kwartał 2010 roku.

Zakończenie inwestor planuje zaś na pierwszy kwartał 2012 roku. Opracowaniem całej koncepcji zajmuje się pracownia architektoniczna JEMS architekci.

Powierzchnia całkowita planowanej zabudowy wraz z Okrąglakiem wyniesie 50 tys. mkw.

Grupa CDI jest właścicielem i zarządcą 21 nieruchomości handlowych w 15 miastach w Polsce. Obiekty z portfolio spółki to między innymi Wars & Sawa oraz Smyk w Warszawie, Renoma we Wrocławiu, Krakus w Krakowie, Posejdon w Szczecinie czy Sezam w Lublinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji