Artykuły

Gdynia. Premiera "Lorda Jima" na Darze Pomorza

W sobotę 20 października o godz. 18 na Darze Pomorza [na zdjęciu] odbędzie się premiera spektaklu "Lord Jim" - proces". Będzie to pierwsza część Festiwalu Conradowskiego.

Ten spektakl jest ze wszech miar nietypowy. Po pierwsze - nietypowe jest miejsce akcji, bo na fregacie "Dar Pomorza" rzadko odbywają się przestawienia teatralne. Po drugie - nietypowy jest sposób prezentacji sztuki, bo mało kto dzieli publiczność na grupy, które oglądają całkiem coś innego. Po trzecie - nietypowa jest widownia, bo nie zdarzyło się dotąd, by ktoś przysłuchiwał się monologowi aktora w... maszynowni statku. Po czwarte - nietypowe jest, że na sztukę, która nie miała jeszcze swojej premiery, zabrakło już biletów. Ale z tym ostatnim organizatory sobie poradzili - będą dodatkowe spektakle.

Sztuką, która w Gdyni budzi tyle emocji jest "Lord Jim - proces" Josepha Conrada-Korzeniowskiego, czyli wybrany przez reżysera fragment książki, dotyczący samej rozprawy sądowej.

- Akcja będzie działa się równocześnie w trzech miejscach statku - w maszynowni, sali kapitańskiej i sali tradycji - mówi Krystian Nehrebecki, reżyser spektaklu. - Publiczność będzie wędrowała po żaglowcu, podobnie jak aktorzy, których jest tylko dwóch - w rolę Lorda Jima wcieli się Maciej Konopiński, w rolę Marlowa - Dariusz Siastacz. Koncepcja sztuki jest nowatorska, niespotykana dotąd w dziejach adaptacji teatralnych i filmowych. Cennych wskazówek reżyserskich udzielał mi sam mistrz - Andrzej Żuławski, który przyglądał się jednej w prób.

Spektakl na "Darze Pomorza" jest pierwszą częścią Festiwalu Conradowskiego w Gdyni, organizowanego przy okazji światowych obchodów 150. rocznicy urodzin pisarza. Część druga będzie poświęcona literaturze. Utwory Conrada czytać mają znani aktorzy m.in. Jerzy Radziwiłłowicz i Marek Kondrat.

Ostatnia część będzie poświęcona filmom kręconym w oparciu o twórczość Conrada. Organizatorzy starają się o przyjazd Andrzeja Wajdy, który reżyserował jedyną polską adaptację filmową książki Josepha Conrada-Korzeniowskiego "Smuga cienia".

Obchody Festiwalu Conradowskiego zakończą się w Gdyni 4 grudnia, czyli gdzieś blisko daty urodzin sławnego pisarza. W dokumentach bowiem stoi, że urodził się on 3 grudnia 1857 roku, on sam twierdził, że fakt ten miał miejsce dwa dni później.

Równocześnie Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych, które wystawia spektakl, planuje powołanie na "Darze Pomorza" stałej sceny.

- Jeden krok już został postawiony - mówi Krystian Nehrebecki. - W 2001 r. wystawiony był tam "Cesarz" na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego.

Premiera godzinnego spektaklu "Lord Jim" - proces" będzie miała miejsce w sobotę 20 października o godz.18. Bilety na dodatkowe spektakle rezerwować można pod nr. tel. 696 554 734 lub pod adresem: biuro@sia.org.pl. Bilety kosztują 15 zł, grupowe - 10 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji