Artykuły

Duch Conrada nad żaglowcem

Gdyby Joseph Conrad Korzeniowski był obecny ciałem w sobotni wieczór na pokładzie "Daru Pomorza" w Gdyni, pewnie byłby dumny ze sposobu adaptacji swojej książki. Bo że był obecny tam duchem, chyba nikt nie miał wątpliwości - pisze Beata Jajkowska w Dzienniku Bałtyckim.

A jeśli nawet je miał, to rozwiały się one, gdy Maciej Konopiński, aktor teatru Wybrzeże w Gdańsku i odtwórca roli Lorda Jima, wypowiedział kwestię o padającym deszczu, a krople rzeczywiście zaczęły tłuc o pokład żaglowca.

Premiera "Lorda Jima - proces" w reżyserii Krystiana Nehrebeckiego była nie tylko przedstawieniem. Była też happeningiem ze świetnym aktorstwem. świetnym - bo nie zawsze udaje się, by dwóch aktorów (a tylko tylu grało), potrafiło przekonał publiczność do tego, by spektakl zakończył brawami na stojąco. Happeningiem - bo publiczność musiała najpierw odwiedził salon kapitański, gdzie wszystkich witał Dariusz Siastacz, aktor Teatru Miejskiego w Gdyni (świetna rola kapitana Marlowa), zejść po stromych schodkach i przecisnął się przez wąską maszynownię. Wszystkie te zabiegi po to, by lepiej wczuł się w klimat fabuły powieści, zasiąść pod pokładem starego żaglowca, wśród rozpiętych pod sufitem hamaków, posłuchał szumu wiatru i przenieść się do początku ubiegłego stulecia, kiedy to toczy się akcja powieści.

Spektakl na "Darze Pomorza" był pierwszą częścią Festiwalu Conradowskiego w Gdyni, organizowanego w ramach światowych obchodów 150. rocznicy jego urodzin. Część druga będzie poświęcona literaturze. Fragmenty powieści Conrada czytać będą znani aktorzy Małgorzata Pieczyńska i Marek Kondrat. Trzecia część poświęcona będzie filmom, kręconym w oparciu o twórczość pisarza. Obchody zakończą się 4 grudnia, czyli blisko daty urodzin Josepha Conrada.

Bilety na spektakle na "Darze Pomorza" w cenie 15 zł i 10 zł (grupowe) rezerwował można pod nr. tel. 696 554 734 lub mailem: biuro@sia.org.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji