Artykuły

Toruń. Europejskie Dni Dziedzictwa

W sobotę i niedzielę w Toruniu będzie można bezpłatnie zwiedzić niedostępne na co dzień zabytki, obejrzeć walki rycerzy, spektakle teatralne i wystawy o historii i kulturze naszego miasta.

Przewodnicy oprowadzą chętnych po kościele Wniebowstąpienia NMP, pozostałościach baszty Koci Ogon w podziemiach aresztu śledczego, zamku dybowskim, moście kolejowym, dawnej wieży ciśnień toruńskich Wodociągów i Forcie VIII. Drzwi dla zwiedzających otworzy także Teatr Horzycy. Goście będą mogli zajrzeć do teatralnej pracowni i na zaplecze, a także obejrzeć filmy z przedstawień.

Gotycki charakter Starówki podkreślą aktorzy w strojach z epoki, którzy przemaszerują z ruin zamku krzyżackiego pod Ratusz Staromiejski. Na terenie dawnej toruńskiej twierdzy odbędzie się turniej rycerski i łuczniczy, połączony z pokazami dawnego rzemiosła, a także prezentacją średniowiecznych tańców i występem teatru ognia. Pod ratuszem alternatywny Teatr Wiczy przedstawi autorską wersję toruńskiej legendy o flisaku.

Toruńskim obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa towarzyszą spotkania z kulturą Irlandii. Imprezę zainauguruje czwartkowa zabawa "Wszyscy tańczymy po irlandzku" w pubie U Łojca na ul. Szewskiej. W Domu Muz przy ul. Podmurnej znany poeta Ernest Bryll opowie o współistnieniu języka angielskiego i gaelickiego w literaturze irlandzkiej. Natomiast historię walki Irlandczyków o niepodległość przedstawi Tomasz Kowalski z Fundacji Druga Szansa. W Empiku z fanami spotka się zaś zespół Carrantuohill, słynna polska grupa grająca muzykę celtycką. Zespół zagra koncert w ruinach zamku krzyżackiego. Dni Irlandzkie potrwają w naszym mieście do soboty.

Europejskie Dni Dziedzictwa to impreza organizowana z inicjatywy Rady Europy. W tegorocznej edycji, która odbywa się pod hasłem "Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze", weźmie udział 47 państw. Polska uczestniczy w EDD od 1993 r., ale po raz pierwszy ogólnopolskie otwarcie nastąpi w Toruniu.

- Obchody zbiegają się z przypomnieniem faktu, że od 10 lat toruńskie zabytki są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - To dobry moment, aby przypomnieć to, co najważniejsze w naszej kulturze.

Wyjątkowość naszego miasta podkreśli organizowana przez Muzeum Okręgowe wystawa "Toruń - inny portret miasta". Zwiedzający w Domu Eskenów przy ul. Łaziennej zobaczą m.in. stare zdjęcia i pocztówki z domowych archiwów torunian.

Organizatorzy Dni Dziedzictwa myślą jednak nie tylko o historii, ale i o przyszłości. - Będziemy promować miasto jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury - zapowiada Barbara Sroka, pełnomocnik prezydenta Torunia ds. ESK 2016. - Jedną z imprez towarzyszących jest wystawa fotografii Dana Stoicy. Przedstawiają one rumuńskie miasto Sibiu, któremu w tym roku przyznano ten prestiżowy tytuł.

Program imprez

Szczegółowe informacje na temat Europejskich Dni Dziedzictwa i spotkań z kulturą irlandzką można znaleźć w internecie na stronach: www.torun.pl oraz www.kobidz.pl/edd

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji