Artykuły

Toruń. Wybierz logo Europejskiej Stolicy Kultury

Głosujemy na logo Torunia - Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Projekt, który wskażą mieszkańcy miasta, będzie nas promował na plakatach, folderach i gadżetach w kraju i za granicą.

Konkurs na znak graficzny, który ma wypromować Toruń jako najlepszego kandydata do tytułu kulturalnej stolicy Europy, ogłosił magistrat wśród miejscowych plastyków - specjalistów od projektowania logotypów. Do jury wpłynęły 33 prace, spośród których sędziowie wybrali cztery najlepsze. Miasto zaprezentowało je na specjalnej konferencji prasowej w sobotę wieczorem.

- Każdy z nich jest bardzo przemyślany, nowoczesny i ma szansę na to, by stać się charakterystycznym znakiem rozpoznawczym Torunia - mówi zasiadająca w komisji konkursowej Barbara Sroka, pełnomocnik prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Kultury. - Teraz wszystko jest w rękach mieszkańców miasta. Chcemy, by to oni wskazali, który z projektów podoba im się najbardziej.

Wszystkie cztery logotypy już w poniedziałek zostaną wystawione pod osąd. Internauci mogą zagłosować na najlepszy, wchodząc na toruńską stronę ESK: www.torun2016.eu. Natomiast ci, którzy nie mają dostępu do internetu, mogą wskazać na swój typ w punkcie informacyjnym magistratu przy Wałach gen. Sikorskiego 8. Na razie prace pozostają anonimowe - zgodnie z regulaminem konkursu nazwiska autorów są ukryte z zaklejonych kopertach.

Plebiscyt potrwa do 14 maja. Nazajutrz miasto ogłosi, jaki znak będzie symbolem Torunia w walce o tytuł ESK. Autor zwycięskiego projektu zainkasuje 10 tys. zł.

- A logo pojawi się na plakatach, folderach i gadżetach, które użyjemy w kampanii promocyjnej - mówi Sroka. - Do znaku graficznego dostosujemy także szatę graficzną naszej strony www.

Po wybraniu logo ospała dotąd kampania Torunia będzie mogła nabrać tempa. Magistrat chce do końca roku przygotować strategię w rywalizacji o europejską stołeczność. Główny nacisk Toruń położy na promocję tej inicjatywy w regionie, miastach partnerskich i Hiszpanii, która wraz z Polską zaproponuje swojego kandydata na ESK. Jednym z poważniejszych kandydatów na naszego koalicjanta na Półwyspie Iberyjskim jest znana z gonitwy byków Pampeluna.

To nie koniec. Magistrat chce stworzyć 3-4 osobowe biuro koordynujące działania Torunia. Na jego czele stanie Sroka, a zespół wprowadzi się do reprezentacyjnej siedziby - Krzywej Wieży, skąd wyprowadzi się popularna kawiarnia. Biuro zorganizuje cykl debat o ESK z toruńskimi artystami, naukowcami i biznesmenami, którzy mogą przyłączyć się do miejskiej kampanii.

Europejska Stolica Kultury to prestiżowy tytuł nadawany przez Unię Europejską na rok miastu na Starym Kontynencie. Nosiły go już m.in. Ateny, Paryż i Amsterdam. Od 2009 r. to miano przypadać będzie co roku dwóm ośrodkom: jednemu w starym i jednemu w nowym państwie członkowskim UE. Aby zostać ESK, trzeba przedstawić m.in. atrakcyjny program imprez kulturalnych i pokonać rywali w krajowych eliminacjach. Wybrany ośrodek przez rok chwali się swoim dziedzictwem historycznym i kulturowym oraz organizuje różnorodne imprezy, m.in. koncerty, spektakle i wystawy, przyciągając artystów i gości z całej Europy. Miasto może liczyć na wsparcie finansowe Brukseli (2 mln euro), budżetu państwa i sponsorów.

Tytuł to także międzynarodowa promocja i możliwość zdobycia pieniędzy, np. na renowację zabytków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji