Artykuły

Warszawa. TVP Kultura będzie wychowywać

TVP Kultura otwiera się na młodego widza i przenika do telewizji regionalnych.

Szefostwo kanału TVP Kultura chce zerwać z wizerunkiem niszowej stacji i ma zamiar przyciągnąć więcej widzów. Dyrektor Krzysztof Koehler, który objął stanowisko po Jacku Wekslerze, postawił na cotygodniowe serwisy informacyjne ("Na weekend") i sprofilowane tematycznie magazyny dostarczające maksimum wiadomości o wszystkich dziedzinach sztuki: "Sceny ze sceny", "Czytelnia", "Następny seans filmowy", "Co słychać?". Ciekawostką publicystyczną i próbą zebrania rozproszonych wydarzeń będzie "Trzeci punkt widzenia" - dyskusja trójki filozofów i teoretyków kultury: Marka Cichockiego, Dariusza Gawina, Dariusza Karłowicza.

Koehler postanowił też wyjść poza własny kanał i próbki najciekawszych programów informacyjnych emitować na antenie TVP 3. Dlatego w TVP 3 możemy już oglądać przebitki z TVP Kultura o 9.50 i o 10.50 (od poniedziałku do piątku) oraz o 17.15 (weekend).

W TVP Kultura zapowiadają też, że nowych widzów postarają się po prostu wychować. W tym celu stworzono pasmo dla dzieci i młodzieży obejmujące nie tylko kino lektur szkolnych (m.in.: "Granica", "Zemsta", "Ferdydurke", "Brzezina") czy powrót do popularnych seriali dla młodzieży (m.in.: "Do przerwy 0:1", "Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana"). Od 4 stycznia w każdy czwartek aktorzy, muzycy, ludzie ze świata mediów (Kazik Staszewski, Urszula Dudziak, Katarzyna Figura, Maria Peszek) czytają najciekawsze pozycje literatury dziecięcej w programie "Bajkonurrr...". Ta specyficzna dobranocka pozbawiona inscenizacji, obrazków, szybkiego montażu ma pomóc rodzicom w wyborze odpowiednich czytanek dla najmłodszych.

Dobrą wiadomością dla widzów sentymentalnych jest powrót do emitowania teatru sensacji "Kobra" (w styczniu np. "Wspólniczka") oraz powtórki z polskich seriali ("Jan Serce", "Droga"). Od 16 stycznia we wtorki będzie można zobaczyć także polski dokument (klasyków jak Jacek Bławut czy Marcel Łoziński oraz młodych i obiecujących jak Maciej Cuske czy Marcin Sauter). W cyklu seriali dokumentalnych (od 10 stycznia) przypomną się największe polskie heroiny i "żony stanu", jak "Królowa Bona", "Modrzejewska", "Hrabina Cosel". Zakupione zostały także nowe pozycje do pasm filmowych. Zobaczymy m.in. filmy: "Sex w Brnie" Vladimira Morávka, "Czarny kot, biały kot" Emira Kusturicy czy "Powrót" Andrieja Zwiagincewa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji