Artykuły

Wicza o wypadku w fabryce

Toruński reżyser Romuald Pokoj­ski przygotował kolejny spektakl dla gdańskiego Teatru Wybrzeże. W nie­dzielę w Trójmieście wystawi insceni­zację najnowszej sztuki głośnego dra­matopisarza Pawła Demirskiego. Pokojski, szef toruńskiego Teatru Wi­czy, drugi raz ma okazję współpra­cować z Demirskim, którego kryty­cy nazywają największym objawie­niem polskiej dramaturgii ostatnich lat. Wcześniej torunianin reżyserował jego adaptację "Pamiętnika z de­kady bezdomności" Anny Łojew­skiej. W spektaklu obsadził bezdom­nych z jednej z trójmiejskich noclegowni.

Tym razem w "Kiedy przyjdą pod­palić dom, to się nie zdziw" zajęli się przypadkami naruszeń praw pra­cowniczych. Tytuł jest nawiązaniem do fragmentu wiersza Władysława Broniewskiego "Bagnet na broń": "Kiedy przyjdą podpalić dom/ ten, w którym mieszkasz - Polskę". Au­tor oparł swój tekst na historii Toma­sza J., któremu w fabryce prasa hy­drauliczna zmiażdżyła głowę. Żona ofiary stara się ustalić, jakie były prawdziwe przyczyny śmierci męża i kto zawinił tragedii.

To kolejna realizacja Szybkiego Te­atru Miejskiego, który posiłkując się materiałami reporterskimi, otwiera polską scenę na tematy osadzone w publicystycznym konkrecie. Metoda powstania nowego tekstu Demir­skiego w zasadzie bliższa jest prakty­ce dziennikarskiej niż dramaturgicz­nej. Żeby stworzyć sztukę o prawach pracowniczych, autor spędził wiele godzin na rozmowach z robotnikami w zakładach metalowych Cegielskie­go w Poznaniu i fabryce Indesit w Ło­dzi. Później tekstem zajął się Pokojski, który przez kilka tygodni prowadził próby z zespołem aktorskim Wybrze­ża, który uchodzi za jeden z najlep­szych w kraju.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji