Artykuły

Teatry – dzieciom na dorosłych scenach

Międzynarodowy Rok Dziecka dodał ostróg naszym teatrom dramatycznym i operowym Scenom, które zazwyczaj nie uwzględniały zainteresowań małego widza, bądź też robiły to zupełnie marginesowo. Pierwszy efekt MRD odnotowuje statystyka: w stosunku do 15 premier dla dzieci w ub. sezonie ten przyniósł 20 premier, mówi się o 10 dalszych, A więc widoczny postęp, zauważalny wysiłek teatrów, które — sprawa to znana nie od dziś — borykają się w tej mierze z trudnością podstawową: brakiem repertuaru.

Jaki jest obraz tych propozycji na półmetku MRD? Przejrzyjmy afisze. Bydgoszcz i Kalisz grają Szaleństwa Panny Ewy Makuszyńskiego, w Częstochowie opowiada się najmłodszym o Kłopotach zbója Madeja (L. Legut). w Elblągu idzie Kopciuszek Prusickiej. Gdańskie Wybrzeże dało premierę Krainy 105 tajemnic Żakiewicza, przełożonej na scenę przez autora i L. Legut. W Gorzowie idzie Czupurek Hertza, w Sosnowcu Kopciuszek wg Szwarca, w Zabrzu — Wojnarowskiego Ballada o bochenku chleba zaś w Kielcach Pinokio wg Collodiego.

Krakowski, teatr im. Słowackiego proponuje małym widzom Niezwykle przygody Pana Kleksa Brzechwy, Ludowy w Nowej Hucie — widowisko Omąkowskiej Bajki mówią o nas. Legnicki teatr dal aż trzy premiery z myślą o młodych widzach — Jasia i Małgosię Hartwig i Międzyrzeckiego. O straszliwym smoku Kownackiej i opatrzony podtytułem „kabarecik” spektakl łeśnieckiego Jak to wilków zgraja chciała porwać Mikołaja.

Czytajmy dalej. W. Teatrze Ziemi Łódzkiej Wyspa Skarbów wg Stevensona, tamże w Nowym — Chotomskiej Tadek Niejadek, w Gnieźnie — Wrońskiego Przygoda zegara, w Tarnowie — montaż wierszy Kerna Baw się razem z nami w Grudziądzu — Jesionowskiego Wyprawa po zielony metal.

Także Warszawa wpisała się do tego rejestru. W komedii idzie Bal baśni Kijonki. w „Rozmaitościach” — Alicja w krainie czarów wg Carrolla. Gra Buffo swoją Wielką przygodę w małym miasteczku, gra Teatr Młodego Widza ZPR Kota w butach. Bajki, baśnie, weszły na polskie sceny dramatyczne głównymi drzwiami. Gorzej, niestety, z propozycjami dla nastolatków, braki repertuarowe dają znać o sobie. Czy potwierdzi je także przygotowywany w Wałbrzychu (29 IX—6 X) pierwszy przegląd sztuk dziecięcych?

Niezbyt ochoczo podjęły hasło Roku Dziecka teatry operowe i muzyczne. Tylko 5 premier w tym sezonie. Państwowa Opera i Filharmonia Bałtycka w Gdańsku gra Szczedrina Konika Garbuska, gliwicka Operetka dała prapremierę Skrzypcowej duszy Blocha. Szczecin zaprasza na Jasia i Małgosię Humperdincka, Dwa tytuły na afiszach Łodzi: w Wielkim balety Zaczarowane lalki i pocałunek wieszczki w Muzycznym — Jaś i Małgosia Kierskiego.

Ogłaszając „expressową” akcję „Teatry dzieciom” mobilizowaliśmy warszawskie sceny. Ich oferta nie jest jak dotychczas, zadowalająca. Dwie premiery na stacjonarnych scenach, to niewiele. No, ale trzeba cierpliwie czekać, bo Adam Hanuszkiewicz zapowiada wizytę Muminków w Narodowym (musicalu, który z takim powodzeniem grany jest w Wałbrzychu), sposobią się do spektakli dedykowanych dzieciom Teatr Ochoty i Operetka, Polski właśnie w tych dniach wznawia Rumcajsa.

Takie wiadomości przynosi schyłek sezonu artystycznego. Ale Międzynarodowy Rok Dziecka dopiero na półmetku. Mamy nadzieję, że sceny, które deklarowały się „Expressowi” i młodym widzom dotrzymają obietnicy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji