Artykuły

Spacer śladami dawnego teatru

Wiesz, gdzie w Elblągu mieścił się kiedyś Dwór Artusa? Czy wiedziałeś, że miasto miało swój własny Teatr Elbląski? Te i wiele innych ciekawostek związanych z historią teatru w Elblągu będzie tematem niedzielnego spaceru. Udział jest darmowy.

Niedzielna wycieczka śladami istniejących i już nieistniejących miejsc teatralnych w Elblągu rozpocznie się o godz. 12. Jej uczestnicy wyruszą sprzed Muzeum Archeologiczno-Historycznego przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11. Udział w tym wydarzeniu jest darmowy. Spacer poprowadzi pochodzący z Elbląga Paweł Płoski, który pracuje w Teatrze Narodowym w Warszawie. Sam „Spacerownik Teatralny” to projekt Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, realizowany w kilku miastach, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku oraz w Warszawie.

„Spacery teatralne w niekonwencjonalnej i niezobowiązującej formie przybliżają historię teatru. Często wielokrotnie mijamy miejsca, nie zdając sobie sprawy, że 100, 300 lat temu działy się tam nadzwyczajne rzeczy. Zależy nam, by przypomnieć o tym mieszkańcom i turystom. Temu służy portal ze szlakami — spacerownikteatralny.pl. Temu służą kolportowane w miastach mapy. A wreszcie organizowane od czasu do czasu spacery. Scenariusze spacerów przygotowują nie tylko historycy, autorką jednego ze spacerów jest Joanna Szczepkowska” — opowiada Paweł Płoski.

Stworzona specjalnie na tę okazję trasa elbląskiego spacerownika poprowadzi uczestników wycieczki śladami miejsc odgrywających dużą rolą w budowaniu teatralnej historii naszego miasta. A będzie o czym posłuchać.

„Dzieje teatralne Elbląga to prawie 500 lat, z których ostatnie 200 to już czas teatralnie intensywny. Obok Krakowa czy Poznania, to właśnie renesansowy Elbląg zapisał się w historii jako jedno z pierwszych miast polskich, gdzie wystawiano przedstawienia teatralne. Przygotowano je w Gimnazjum Elbląskim pod kierunkiem pierwszego rektora i cenionego wówczas pisarza, Wilhelma Gnapheusa. We wrześniu minie 480 lat od pierwszej premiery. Mamy w tym roku istny wysyp rocznie teatralnych w Elblągu, bo jeszcze 40 lat samodzielnego teatru i 70 lat sceny polskiej. Jest zatem sporo do opowiedzenia” — dodaje Paweł Płoski. 

Kolejne lata to dalszy rozwój teatru w Elblągu: na początku XVII wieku w naszym mieście gościły np. angielskie, zawodowe zespoły teatralne. Ich pierwsza wizyta odbyła się latem 1605 r. Niestety nie wiemy, czy grali u nas sztuki Szekspira. Pewne jest jedynie to, że przedstawienia prezentowali po angielsku i niemiecku. Z tych dwóch. powodów Elbląg jest stale obecny w podręcznikach historii teatru polskiego.

Jednak przełomem dla życia teatralnego Elbląga był rok. 1846 kiedy powstał samodzielny, wybudowany od podstaw gmach Teatru Elbląskiego. — „Przez kilka pierwszych dekad występowały tu zespoły gościnne, aż z końcem XIX wieku uformował się stały zespół. Teatr Elbląski stał tam, gdzie dziś kończy się parking obok boiska Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Rycerskiej. Pod koniec II wojny został zbombardowany. Może nie był wyjątkowo piękny, ale myślę, że należy mu się miejsce w naszej pamięci” — opowiada pan Paweł.

Te i wiele innych ciekawostek z teatralnego życia naszego miasta już w najbliższą niedzielę. Orientacyjny czas spacery to około 1,5-2 godziny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji