Artykuły

Drohobycz. Festiwal Schulza

W dn. 13-19 listopada br. w Drohobyczu odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza pod hasłem "Bruno Schulz a Kultura Pogranicza", zorganizowany przez Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu.

Współorganizatorami imprezy są: Instytut Książki w Krakowie, Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, Instytut Polski w Kijowie oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Festiwal organizowany jest w cyklu dwuletnim. Od pierwszej edycji (12-18 lipca 2004) skupia w Drohobyczu: schulzologów, artystów, reżyserów, pisarzy, tłumaczy i miłośników autora "Sklepów cynamonowych". Tworzenie Festiwalu było merytorycznie wspierane przez znanych schulzologów, m.in. Jerzego Ficowskiego i prof. Władysława Panasa, a obecnie - przez prof. Jerzego Jarzębskiego, prof. Aleksandra Fiuta.

Główną inspiracją przedsięwzięcia jest zaginiony i wciąż nieodnaleziony "Mesjasz" Schulza. Druga edycja Festiwalu poświęcona będzie tematyce twórczej i życiowej postawie Schulza oraz przeszłym i współczesnym relacjom polsko-żydowsko-ukraińskim.

Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza ma tworzyć międzynarodowy kontekst i merytoryczne wsparcie dla działań na rzecz Schulza w Drohobyczu i na Ukrainie, m.in.: propagowania jego twórczości w środowisku ukraińskim i odtworzenia Drohobycza jako miasta Brunona Schulza.

Na zdjęciu: Brunon Schulz, autoportret

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji